Blagdan Prikazanja Gospodinova

Blagdan Prikazanja Gospodinova proslavljen je u svetišu sv. Šimuna u Zadru u kojem se u svečevoj raci iznad glavnog oltara u prezbiteriju čuva tijelo jeruzalemskog starca Šimuna kojeg Zadar časti od 13. st. Misno slavlje koje je počelo blagoslovom svijeća i ophodom oko svetišta predvodio je dijecezanski upravitelj don Milivoj Bolobanić, uz sudjelovanje svećenika i redovništva. Evanđelje opisuje susret Šimuna i djeteta Isusa, zato je grčka Crkva nazivala taj blagdan ‘blagdan susreta’ – hipapante. “Roditelji su veliki kad poput majke Marije i sv. Josipa, koji su Isusa prikazali u hramu tj. darovali Darovatelju, prihvaćaju realnost da nisu vlasnici nego hranitelji i odgojitelji svoje djece koju im je s ljubavlju povjerio nebeski Otac” rekao je don Milivoj. Isus je istinsko Svjetlo svijeta, ali mnogi su više ljubili mrak. “To istinsko svjetlo prosvjetljuje, dok lažno zasljepljuje. Mnogi su htjeli ugasiti pravo Svjetlo. Prikovali su ga na križ i mislili kako je zadnja iskra tog Svjetla uništena. No On je uskrsnuo i to veličanstveno Svjetlo nitko nikad ne može ugasiti” rekao je don Milivoj. Podsjetio je da je Ivan Pavao II. želio da taj blagdan bude i Dan posvećenog života. “Životom po evanđeoskim savjetima poslušnosti, čistoće i siromaštva Bog oslobađa a ne zarobljava čovjeka, našu ljubav ne sputava nego je čini bezuvjetnom. Možemo odabrati: ili ljubiti užitak, pa izgubiti i jedno i drugo, ili uživati ljubav, tj. za-ljubiti se u Ljubav samu, raspetu i uskrslu radi nas i doživjeti blaženstvo koje daruje samo Bog” poručio je don Milivoj pozivajući da poput velikog Pape budemo Totus Tuus vjernici; predani Srcu Isusovu po Srcu Marijinu, vjerni Bogu i milosrdni prema bratu čovjeku. “Kao što je Isusov život u poslušnosti i odanosti Ocu živuća prispodoba o ‘Bogu s nama’, tako je i privrženost posvećenih osoba Bogu za svijet rječiti znak kraljevstva Božjeg. Njihovo je potpuno predanje u Kristove ruke po rukama Crkve suvremenicima snažno i jasno navještanje Božje nazočnosti, kroz bezrezervni odgovor na Božji poziv” rekao je don Milivoj dodavši da privrženost stvorenjima ne može sasvim zasititi srce, jer zemaljski život i je iščekivanje susreta licem u lice s božanskim zaručnikom.

Tragom Šimunovog proroštva da će Mariji mač boli probosti dušu, don Milivoj je rekao da je Marija u hramu našla proročanstvo radosti i proročanstvo boli. “Marija je puna Duha Svetoga, živi u Božjoj prisutnosti, uvijek ravna svoj život prema Božjim planovima. Zato je spremna iz Božje ruke primiti radost ali i mač boli. Marija je svjesna: dok hoda u Božjoj prisutnosti, njen je život u sigurnim Božjim rukama” rekao je don Milivoj. Potaknuo je vjernike da, kao što je Šimun u djetetu Isusu prepoznao Mesiju, i oni otvorenih očiju dočekaju Krista koji nam dolazi u braći i sestrama u kući, na ulici, radnom mjestu. “On nam dolazi stalno. Ali ako nismo pripravni, može se dogoditi da njegov dolazak previdimo i propustimo šansu” upozorio je Bolobanić istaknuvši da je Marija pila iz čaše radosti, ali i iz gorke čaše muke i smrti svoga Sina. “Zato je bila dostojna biti dionicom njegova uskrsnuća. Budemo li po njenom primjeru iz Gospodnje ruke vjerno prihvaćali i gorku čašu i čašu radosti, bit ćemo dionici iste nebeske slave s Marijom” zaključio je Bolobanić. U molitvi vjernika molilo se za blagopokojnog nadbiskupa Ivana Prenđu, a na kraju mise don Milivoj je pozvao da se izmoli molitva za duhovna zvanja koju je sastavio nadbiskup Prenđa. Molitva glasi: “Gospodine Isuse Kriste: Ti si rekao ‘Žetva je velika a radnika malo’. Molite dakle Gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Mi se odazivamo tvome pozivu i molimo te: daj našoj Crkvi dovoljan broj svetih svećenika, redovnika i redovnica. Probudi Gospodine u našim obiteljima nesebičnu ljubav za životom, da naši roditelji s radošću primaju djecu koja će biti spremna staviti se u službu Crkvi i narodu. Pomozi našim mladima da shvate veličinu tvoje ljubavi te hrabro prihvate svećeničko ili redovničko zvanje koje im ti nudiš. Marijo, Majko Crkve, u velikoj potrebi duhovnih zvanja, zagovaraj nas kod svog sina Isusa Krista, našeg velikog svećenika. Amen. Najvjernija odvjetnice, na braniku stoj, čuvaj našu svetu vjeru i hrvatski dom”.