SUSRET BENEDIKTINKI SV. MARIJE I UPRAVE GRADA ZADRA NA BLAGDAN SV. STOŠIJE

Tradicionalni susret benediktinki sv. Marije u dvorani njihova samostana u Zadru i uprave Grada Zadra predvođene gradonačelnikom dr. Zvonimirom Vrančićem održan je na svetkovinu sv. Stošije u utorak 15. siječnja. „Dok se gradske vlasti mijenjaju, zadarske benediktinke su postojane i uvijek prisutne“ rekao je gradonačelnik Vrančić i čestitao opatici koludrica m. Anastaziji Čizmin imendan. U ime Grada izrazio je benediktinkama priznanje i zahvalio za sve dobro i plemenito što su činile kroz stoljeća, sve do njihova djelovanja u suvremeno vrijeme. Zahvalivši čuvaricama dragocjene Stalne izložbe crkvene umjetnosti ‘Zlato i srebro Zadra’, koju godišnje posjeti više stotina tisuća poštovatelja sakralne baštine, gradonačelnik je rekao da na taj način promiču vrijednosti svoje zemlje i svog naroda ljudima iz svih krajeva svijeta. Pohvalio je njihov osjećaj za potrebe današnjeg naraštaja jer su zadnjih godina ponovno afirmirale svoj glazbeni odgoj i pouku djece osnivanjem i djelovanjem Glazbene škole Sv. Benedikta koja okuplja veliki broj djece i za koju vlada veliki interes; škola je djelovala kao ženski licej do Drugog svjetskog rata.

„Generacije prolaze, ali ono vječno ostaje. Mlađim sestrama nastojimo u dušu i srce uliti ljubav prema Crkvi, svom narodu i gradu. Radosna srca činimo što možemo – radom, molitvom i žrtvom. Nakon Glazbene škole za osmoškolce, uskoro ćemo otvoriti i dječji vrtić, za najmlađe. Neka u Zadru bude što više djece, toliko da broj vrtića bude malen“ rekla je o. Anastazija. Gradonačlenik je benediktinkama darovao buket orhideja i knjigu “Stari Zadar – gospodar zlata i srebra” Abdulaha Seferovića. Opatica Čizmin je zahvalila na čestitkama i darovima, poželjevši  Upravi da što više i ustrajnije radi na dobrobit grada, naroda, Crkve i Boga, u čemu će im one pomoći molitvama, te podršci služenjem u kulturnom i odgojnom radu. Inače, benediktinke daruju svoju opaticu za imendan izradom prigodnih radova, ovisno o svom talentu, a sv. Stošiju, zaštitnicu Nadbiskupije u kojoj su postojane cijelo tisućljeće, svečano proslave i na uočnicu Stošijina blagdana, kad izvedu glazbeno-scenski recital.