ZAKLJUČENA PROSLAVA SV. STOŠIJE – VEČERNJE KONCELEBRIRANO SLAVLJE U ZADARSKOJ KATEDRALI

Svetkovina sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, zaključena je u utorak 15. siječnja koncelebriranim misnim slavljem u katedrali sv. Stošije u Zadru koje je predvodio srijemski biskup Đuro Gašparović. Uz domaćina, zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića, suslavili su splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, dubrovački biskup Mate Uzinić, šibenski Ante Ivas i gospićko-senjski biskup Mile Bogović. Među brojnim vjernicima bili su hodočasnici i iz Šibenske biskupije. Sveta Stošija upućuje na Crkvu i Isusa Krista. Isus velikanima ovoga svijeta donosi nestvorenu mudrost, vječne poglede i pravu veličinu duha koje trebaju prepoznati. Isus je opomena, učitelj i savršeni program života i rada, istaknuo je biskup Gašparović i pozvao: „Pružajmo pomoć, zaštitu i dobrotvornsot jedni drugima. Budimo svjetlo ondje gdje je tama u čovjeku i društvu, gdje je duhovna i tjelesna nevolja, mržnja i svađa, bolest i trpljenje, materijalna kriza i siromaštvo“. Zadar i Srijem na osobit način povezuje sv. Stošija koja je u današnjoj Srijemskoj Mitrovici, ondašnjem Sirmijumu, spaljena na lomači na Božić 304. g. za Dioklecijanovih progona.  „Stošija je svjetlost koja progoni tamu mržnje, zla, besmisla i bijede. Obasjava puteve svijeta do Krista i puteve koji od Krista vode u svijet. Ona nam pokazuje put u božanske visine i svjetske širine te nas prosvjetljuje kako da idemo dalje u bolje sutra“ rekao je mons. Gašparović, istaknuvši da Crkva crpi snagu iz 18 milijuna mučenika u prva tri stoljeća. Podsjetio je na misao Tertulijana: Što nas više sječete, to se više ponosni dižemo, jer je krv mučenika sjeme novih kršćana. „Povijest Crkve ne traje samo stotinu ili dvjesto godina, nego 21 stoljeće i trajat će dovijeka. Njen je put sličan Isusovom putu: trnovit, s problemima, bolan, ali slavan. Obilježila je sve krajeve svijeta evanđeljem preko apostola, biskupa, svećenika i krštenika vjernika. Ostala je čvrsta, nepokolebljiva, nadživljava i sve protivnike izvana“ istaknuo je mons. Gašparović. Svi su mučenici prihvaćali Krista kao Boga i umirali za njega ne napuštajući svoje uvjerenje. „Naše davne zemljake obasipali su milošću vjere i jakošću u podnošenju zla, samo da se ne iznevjere svom krsnom zavjetu. Znali su da Isus traži od svojih potpuno predanje. Bili su svjesni da izgubiti život poradi Krista znači spasiti život i donijeti obilat rod“ rekao je srijemski biskup. Istaknuo je da kršćani u svijetu trebaju ostvarivati Božji plan s čovjekom, čovječanstvom, društvom i civilizacijom, nastojeći graditi bolji svijet na dobro svih ljudi.

„Kršćani i Crkva trebaju se zauzimati u svakom trenutku problema i teškoća za obitelji i sve vjernike. Bolji svijet mora se dogoditi u ljudima, da bi se dogodio među ljudima. Opterećeni smo teškim okolnostima života, teškim situacijama u našem društvu, a ipak sa svijetlim pogledom u budućnost u koju idemo zajednički. Svatko u svom polju rada i osobnom odgovornošću treba pristupiti problemima i poteškoćama. Svi smo pozvani raditi za dobro čovjeka, obitelji, društva, ulijevati nadu i povjerenje u čovjeka, s izrazitom brigom za svakoga. Samo velika i čvrsta vjera u neizmjernu ljubav prema Kristu čini čovjeka mučenikom. Samo povjerenje u Boga može nagnati čovjeka na herojsku spremnost dati svoj život za Krista, dati svoj život jedni za druge. Štujući sv. Stošiju, Crkva nam stavlja pred oči i utiskuje u srce primjer postojanosti u vjeri, poput sv. Stošije i svih mučenika; jer, makar bili i osuđivani, ipak su izašli kao pobjednici“ zaključio je biskup Gašparović.