BOŽIĆNI POHOD ZADARSKOG NADBISKUPA CARITASU

“Nemojte se umoriti činiti dobro! To je smisao mog pohoda: da vidim kako se radi i da potaknem djelatnike da se ne umore činiti dobro“ rekao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u susretu s djelatnicima Caritasa zadarske nadbiskupije koje je pohodio u petak 21. prosinca. Susreo je i korisnike Prenoćišta sv. Vinka Paulskog u kojem je 16 beskućnika. Djeca iz Male škole izvela su prigodni program, a prije ručka u Pučkoj kuhinji nadbiskup je, tradicionalno, susreo roditelje poginulih hrvatskih branitelja. “Drago mi je osjetiti da ste zbrinuti i vidjeti da imate najnužnije za život. Uvijek rado dolazim da podržim vas i djelatnike Caritasa koji se brinu za vas. Ovo je velika zasluga svih koji misle na potrebite. Živimo u društvu u kojem je sve više siromašnih i veliki je dar biti opskrbljen. U Zadru je pomoć za siromašne vrlo dobro organizirana. Brinući se za vas koji nemate dom, brinemo se i za riječi Krista kojima je pozvao ljude da jedni drugima budu blizu i imaju srca za potrebne“ rekao je mons. Puljić u Prenoćištu gdje je jedan korisnik i dragovoljac Domovinskog rata. Nikad nije tražio braniteljsku mirovinu jer se osjećao sposobnim za rad, ali mu država nije omogućila da živi od rada. Većina korisnika je tu od otvorenja prenoćišta. “Lijepo mi je doživjeti obiteljsku atmosferu u prenoćištu. Jedan korisnik kaže ‚Mi tu nemamo uobičajeno obiteljsko okruženje, ali trudimo se stvarati takvo okruženje, da pomažemo jedni drugima kad i što možemo’. Drago mi je to osjetiti. Caritas je institucija koja pokušava ne samo pomagati, nego i stvarati takvo okruženje ljubavi, razumijevanja i pomoći“ rekao je nadbiskup. Potaknuo je beskućnike da se u molitvi sjete nedavno preminulog korisnika Miroslava i svih koji su napustili ovaj svijet, a nema ih se tko spomenuti. Miroslav je bio dragi, vedar i komunikativan čovjek koji je prethodne dvije godine u ime beskućnika nadbiskupa prigodno pozdravio, pritom bi se i našalio i zahvalio. Za 17 djece u programu Male škole nadbiskup je rekao da djeca tu dolaze jer im treba pomoć u trenucima kad nemaju pomoć u obitelji. „Kad ona izostane u njihovim obiteljima, Caritas se trudi nadomjestiti im pažnju i ljubav koja im je potrebna“ rekao je nadbiskup istaknuvši i psihološku pomoć obiteljima s kojima se vode razgovori u službi Obiteljskog savjetovališta. Pohvalio je djelatnike i sve koji sudjeluju u karitativnom radu: Grad, Županiju, donatore i druge koji su zaslužni da Caritas funkcionira i čini dobro.

„Mi smo institucija koja radi nešto drugo, pružamo pomoć prema potrebama ljudi i našim mogućnostima, ne što radi državna institucija, gdje se po nekim pravima daju oblici pomoći. Ti su nas ljudi oplemenili na način da smo spoznali i drugu stranu života. U državnim institucijama gdje se primjenjuju zakoni koje je netko donio a nije to živio ne mogu razumjeti situaciju. Naši korisnici prođu sva ta vrata. Mi smo zadnja instanca i svi zajedno moramo dati sve od sebe, da naša vrata budu otvorena. Pozvani smo na bilo koji način iznaći mogućnosti da pomognemo čovjeku u potrebi“ rekla je Mirjana Tadić, zamjenica ravnatelja Caritasa. Zadarski caritas skrbi o više od tisuću obitelji samo u socijalnoj službi, dakle, izvan službe Obiteljskog savjetovališta gdje se godišnje ostvari približno toliko pružanja pomoći. Socijalnu službu čine Pučka kuhinja u Zadru gdje je 280 korisnika, u Pučkoj kuhinji u Benkovcu je sto korisnika. Program Pro vite pomaže majkama u roditeljstvu. Caritas pomaže djecu u više od 150 obitelji u školovanju. U Benkovcu, Obrovcu i Kistanjama djeca ne pohađaju srednju školu u tom mjestu pa caritas toj djeci novčano pomaže školovanje deset mjeseci. Uz to, osmero djece mjesečno plaća Đački dom u iznosu 630 kn. Program osnovnog socijalnog zbrinjavanja je pomoć obiteljima koje ne mogu platiti struju, vodu i druge režije. „Tu bilježimo porast korisnika. Državne institucije su nemilosrdne, isključe distribuciju pa mi platimo na njihov račun u Elektri. Za neke obitelji nekoliko mjeseci plaćamo do 350 kn, nekima jednokratno. U tome surađujemo s Gradom koji za korisnike socijalne skrbi, po zakonskoj obvezi, partpicipira u tim troškovima 5 %“ rekla je Tadić, istaknuvši da Caritas ne može samostalno raditi. To su korisnici i državnog sustava socijalne skrbi. Caritas surađuje i s centrima socijalne skrbi u Zadru, Gračacu, Benkovcu, Obrovcu, Pagu i Biogradu, županijskim službama i uredima za zdravstvo i socijalnu skrb, odjelima za zdravstvenu zaštitu, domovima za odrasle i djecu, sa sudovima. Opet se aktivirao probacijski ured pa Caritas surađuje u provođenju mjera rada za opće dobro za odrasle i za uključivanje maloljetnika u humanitarne aktivnosti. „Lepeza naših suradnika je velika i veselimo se što možemo surađivati sa svima. Suradnja je zaista dobra. Grad je socijalno osvješten i želi uključiti Caritas i sve institucije koje rade na poboljšanju života sugrađana“ rekla je Tadić.

Caritas godišnje ima milijun i pol kuna proračuna za programe, a dobročinitelji pomažu s viškom poljoprivrednih proizvoda i ribom. Doniraju ih i trgovački centri. Od prošle godine Interspar svaki dan Caritasu dostavlja kruh, uz pekare Kroštulu, Lekaj i Zimaj. Lidl je u svoja tri centra u Zadru i Biogradu pored blagajne postavio košaricu u kojoj su ljudi donirali šećer, brašno i ostalo. Tom akcijom Caritas je opskrbio 40 obitelji s tim paketima. Trgovački centar Supernova je donirao odjeću i obuću za djecu do deset godina. „Većina caritasovih korisnika je stalno u programu i mnogi nikad nisu kupili komad odjeće. Uvijek su dobili što je netko nosio. Veseli nas da ćemo ljudima moći dati novu robu“ rekla je Tadić. U Caritasu je 12 djelatnika, tri psihologa, socijalna radnica, tajnica, zaposleni u pučkim kuhinjama, uz podršku i rad volontera koje je nadbiskup također susreo i zahvalio im na nesebičnom davanju bližnjima.