SLUŽBA RIJEČI NA GRADSKOM GROBLJU

Službu Riječi s odrješenjem za pokojne pred kapelom Gospe od sedam žalosti na Gradskom groblju u Zadru u četvrtak 1. studenog predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Dok obilazimo groblja i palimo svijeće našim dragim pokojnicima, razmišljamo i o našem budućem grobu, o kraju i svršetku našeg života. Na Dušni dan o tome intenzivnije mislimo. Puno vremena provodimo ne obazirući se na tu trajnu životnu konstantu. Živimo kao da smrti nema ili kao da ona k nama doći neće. Ipak, smrt je nešto najosobnije. Nema ništa u životu tako snažno, jasno i pravedno, kao smrt koja nas sve čini jednakima. Pred njom nema razlike u staležu ni u godištu. Ona ne poznaje nikakve privilegije ili razlike. I nije izvan nas, već u nama. Sa sobom je nosimo. Svaki naš trenutak, sve što činimo i radimo, smrtno je, nestalno, propadljivo i prolazno. Jer nad svime se nadvija sjena smrtna“ rekao je nadbiskup Puljić, dodavši da nije ugodna spoznaja i činjenica kako su sve stvari na svijetu prolazne, a među njima i mi osobno. „Zbog toga nam dobro dođu Jobove riječi: ‘Ja znam dobro, moj Izbavitelj živi. A kad se i ja probudim, k sebi će me dići, pa ću Boga svoga gledati’. Osobito su utješne riječi psalmiste: ‘Gospodin mi je svjetlost i spasenje, koga da se bojim? Gospodin je štit života mog, pred kime da strepim? A posebice njegove riječi koje se pretvaraju u žarku molitvu kojom samo jedno traži: da živi u Domu Gospodnjem sve dane života svoga, da uživa milinu Gospodnju i Dom njegov gleda dovijeka“ rekao je mons. Puljić.

Istaknuo je da spomendanom vjernih mrtvih Isus sve članove putujuće Crkve poziva i potiče da ne gube nadu. Volja nebeskog Oca je da nikoga od onih koje je dao svom Sinu  Isusu ne izgubi, nego da ih uskrisi u posljednji dan. Tko god vjeruje u Krista, Sina Božjeg, ima život vječni. Blago svima koji te Isusove riječi shvate i prihvate, rekao je nadbiskup. Potaknuo je vjernike da u Godini vjere pažljivije slušaju što nam Isus, kao svojim današnjim učenicima, govori i poručuje. „Pridružimo se u duhu mnoštvu koje ga sluša i upija njegove riječi. Jer slavimo svoju domovinu, nebeski grad Jeruzalem, gdje ga hvale preobraženi udovi Crkve, naša braća i sestre. Onamo i mi putujemo u vjeri, ohrabreni njihovim zagovorom i primjerom“ zaključio je mons. Puljić. Nadbiskup se pomolio i kod Središnjeg križa na groblju gdje su upisana imena poginulih hrvatskih branitelja te je pohodio i grobnice zadarskih svećenika, redovnika i redovnica.