SVETKOVINA SVIH SVETIH: MISNO SLAVLJE U KATEDRALI SV. STOŠIJE

Na svetkovinu Svih Svetih u četvrtak 1. studenog zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru na kraju kojeg je udijelio papinski blagoslov s potpunim oprostom. „Svetkovina Svih Svetih podsjeća nas na naše urođeno dostojanstvo po daru krštenja i na sve koji su Isusov zakon usvojili i vršili. Priključimo se mnoštvu Isusovih slušatelja pa usvajajmo njegove propise i ustavne odredbe opisane u govoru blaženstava“ pozvao je nadbiskup, dodavši da je lijepo naći se u društvu Isusovih slušatelja, zboru patrijarha, proroka, apostola, mučenika, ispovjedalaca i djevica. Isus je izgovorio blaženstva na početku druge godine svog javnog djelovanja i propovijedanja kad se već predstavio svom narodu. Mnogi su znali što čini i naučava. Znali su da traži i obećava Kraljevstvo Božje. „Došlo je vrijeme da to kraljevstvo započne osnivati i uvoditi, da mu podari ustavne norme i zakone, odredi organizacijske okvire i postavi starješine. Tih dana, neposredno prije Govora na gori, Isus je odabrao dvanaestoricu koji će biti njegovi vjesnici i namjesnici. Njima će izdati naredbu: Idite po svem svijetu i propovijedajte. Krstite i naučavajte. Evo vam nove ustavne odredbe, nove zakone i propise. Po njima se ravnajte“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da su Isusova blaženstva temelj nove, kršćanske civilizacije, evanđeoske humanosti, ljudske, obiteljske i socijalne sreće. To je najpotrebnije i najaktualnije.

„Istina, obrisi takve civilizacije često su neprepoznatljivi u našem okruženju u kojem vlada logika zavisti, ogovaranja, mržnje i nasilja. Zbog toga Isus želi te probleme rješavati dobrotom, a ne zloćom, oružjem istine i snagom duha, a ne nasiljem. Logikom blaženstava on želi prekinuti spiralu osvete te zlo pobjeđivati dobrotom i ljubavlju. Tom je strategijom nastupio i počeo osvajati mase. Ni na koga nije potegao mač ni bič. Nikoga nije kleo. Narod mu je hrlio i govorio da još nitko nije tako govorio i radio“ rekao je nadbiskup, poželjevši da i u Godini vjere budemo svjedocima takve Božje civilizacije života, pravde, milosti, dobrote, milosrđa, krotkosti i mira. „Isusov govor na gori upravljen je seljacima i ratarima koji natapaju zemlju svojim znojem, a na njih se gleda s visoka i ponekad s prezirom. To je govor radnicima koji za svoj zasluženi uradak ne primaju zasluženu plaću. To je govor majkama koje su nadživjele svoje sinove i spominju ih se u tuzi i bolima. To je govor i majkama koje sinove imaju, ali su željne njihove ljubavi i pažnje, jer uz živu djecu ostale su sirote i napuštene. Isus se obraća onima koji žive u patnji i hrvu se s nezgodama i brigama života. On svoju riječ upućuje ljudima koji su proživjeli križne putove i nekoliko Velikih Petaka. Njegov govor upućen je onima koji trpe nepravdu, a nemaju sredstava i moći izboriti se za pravdu. Isus govori siromašnima, potlačenima, uvrijeđenima, onima koji pate i trpe“ istaknuo je mons. Puljić. Upozorio je da se propovjednici pred tim tekstom osjećaju nemoćno. „Svjesni su da ne mogu olakšavati brige, vraćati mrtve, odstranjivati bolesti i donositi ovozemaljsko blagostanje. Mogu jedino ponavljati riječi s Gore blaženstava koje su davale snagu i hrabrost milijunima kršćana kroz povijest. I dok su se punili zatvori i umnožavala gubilišta vjernika, jedino su te Isusove riječi bile kadre ublažiti rane, otirati suze i vraćati utjehu“ rekao je nadbiskup. Slaveći blagdan Svih Svetih, Crkva vidi sebe u svečanoj povorci kao hodočasnicu prema nebeskom gradu Jeruzalemu. Kao putujuća Crkva zazove pomoć i onih koje je Ivan vidio u Otkrivenju pred prijestoljem i Janjetom, veliko mnoštvo u bijelim haljinama koji dođoše iz velike nevolje i očistiše ih u krvi Janjetovoj. „Sveti Ivan među njima vidi najprije mučenike koji su svečano ušli u slavu nebesku. Herojski su svjedočili vjeru pred moćnicima ovog svijeta te na uzvišen način dokazali svoju ljubav prema Kristu. Kraljevstvo u kojem su se našli odvijeka je pripravljeno takvim herojima, ali i malenima, siromašnima, umornima i uplakanima. Ono je kraljevstvo za djecu Božju, a ne za gospodare i tirane svjeta“ poručio je nadbiskup Puljić.