SVEĆENIČKA REKOLEKCIJA

O temi “Svećenik i mediji” na svećeničkoj rekolekciji zadarskog prezbiterija u srijedu 20. siječnja u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru izlagao je vlč. Ivan Miklenić, glavni urednik Glasa Koncila. “Crkveni mediji su dopuna, saveznici i pomoć svećeniku, da Radosna vijest dođe do ljudi. Pomozimo ljudima otvoriti oči za ono što se događa. Ne dopustimo postati odvojenima od stvarnosti, zaraženima u izmišljenom, konstruiranom svijetu. Važno je prepoznati, pamtiti i znati povezivati” poticaji su vlč. Miklenića subraći u kojima je i primjerima iz novinarske prakse pojašnjavao kako koristiti mogućnost da budemo sugovornici medijima. Ljude treba formirati da rastu u stavovima. U potrebi jasnih izabiranja problem je kako će se vjernici postaviti te je važno znati kakvi korisnici medija trebamo biti. “Mediji nam mogu biti na ljudsku, vjerničku i svećeničku izgradnju, ali i propast. Naše suočavanje s tom pojavom je kompleksno. Nitko nema recept. Moramo biti otvoreni tražitelji, kao svećenici izgraditi čvrsti stav prema medijskom svijetu i to prenijeti vjernicima jer i njima mediji mogu biti na spasenje ili propast. Trebamo biti poznavatelji medija i pomoći vjernicima da razumiju što su mediji. To mnogima nije jasno” upozorio je Miklenić. Mediji postoje kako bi netko zaradio, poput samoposluživanja su a urednici kontroliraju ponudu robe. Predavač je upozorio da se zbog zarade žrtvuje novinarska profesija. Izdavači su spremni izgubiti i spor na sudu, s unaprijed ukalkuliranim tim troškom. Važno je biti ‘prvi i bombastičan’. Kad sud odluči o objavi ispravka, čine to neprimjereno i neprimjetno, radi formalnosti. Novine su postale sredstvo da bi se zaradilo na drugi način.

“Naivnost je da mediji postoje da bismo znali što se događa. To je privredna grana u kojoj netko želi zaraditi i postavljaju se urednici koji će ostvariti postizanje zarade” upozorio je predavač. Iako se mediji deklariraju nezavisnima, njima se služe politički moćnici za promociju često skrivenih interesa. “Mediji su otvoreni političarima da promoviraju svoju političku opciju, odvraćaju pozornost od stvarnosti da se ljudi bave sporednim stvarima” upozorio je Miklenić istaknuvši da se ne događa istraživačko novinarstvo nego obračun političkih frakcija kojima mediji daju prostor popularizirajući utjecaj ideoloških moćnika. “Sebi nepoćudne svjetonazore najbolje razaraju medijima, a najveći protivnici su im Crkva i kršćanstvo. Takvim ideolozima smetaju svi koji zdravo kritički razmišljaju jer se takvim ljudima ne može manipulirati. Ideološki moćnici rade sustavno na uništavanju obitelji, do zakonske razine, jer zdrava obitelj rađa ljude kojima se ne može manipulirati” istaknuo je Miklenić dodavši da osobe koje se uzdaju u Boga nisu prikladne za manipulaciju jer imaju drugo uporište. ‘Apostoli globalizma’ razaraju identitet da bi iskorijenili ljude iz svojih baština i učinili ih robom. Gospodarski moćnici reklamiraju proizvod šireći potrebu potrošnje i predstavljajući proizvode kakvi nisu. “Zapravo kupuju medije da ne mogu kritički pisati o njihovim postupcima, proizvodima i djelovanju” upozorio je Miklenić. Istaknuo je da ljudi imaju potrebu za informiranjem i objektivnom istinom. Nažalost, novinari kreiraju javno mnijenje nudeći umjetnu sliku, skriveno komentiranje s tendencijom. Tako više nije događaj ono što je bilo nego što će biti. Govoreći o crkvenim medijima, Miklenić je naglasio dragocjenost da posreduju poruke pape i biskupa čiju bît svjetovni mediji ne mogu dati. Donose i popularna teološka tumačenja, življenje crkvenosti, povijest nas je razdvajala te je važno znati što se dogodilo u Crkvi u domovini, razmjenu pastoralnih iskustava i sadržaje za sazrijevanje u ljudskosti i duhovnosti. “Nije vrijednost samo informacija o događaju, nego i sadržaj u službi formacije. Važno je da to bude prepoznato, da ljudi o tome razgovaraju, da im formativni sadržaji uđu u dušu i omoguće rast i nove spoznaje” rekao je Miklenić istaknuvši da je Glas Koncila sustavno predstavio socijalni nauk Crkve i privodi kraju predstavljanje cijele Biblije. Uz potrebu da i crkveni pokreti ne ignoriraju crkvene medije, Miklenić je zaključio poticajem Drugog Vatikanskog koncila da katolički tisak treba koristiti kako bi se oblikovalo mnijenje suglasno naravnom pravu i katoličkom nauku te stvorio kršćanski sud o svim događajima.