DOKTORSKA DIZERTACIJA JEROLIMA LENKIĆA

“Ljudska smrt, umiranje i eutanazija u svjetlu medicine, prava, filozofije i teologije s empirijskim istraživanjem” tema je doktorske dizertacije koju je svećenik zadarske nadbiskupije Jerolim Lenkić nedavno obranio na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autor u doktorskom radu argumentirano iznosi obranu dostojanstva ljudskog života od trenutka začeća do prirodne ljudske smrti, osuđujući u moralno-teološkoj prosudbi eutanaziju kao zločin protiv života. Podsjećajući na riječi pape Ivana Pavla II. da je eutanazija teška povreda Božjeg zakona, dr. Lenkić ističe da nitko nema pravo pacijentu oduzeti život jer je Bog gospodar života i smrti. Lenkićeva dizertacija iz Moralne teologije pod vodstvom dr. sc. Luke Tomaševića sastoji se od dva dijela. Prvi dio čine četiri poglavlja: medicinski pristup smrti i eutanaziji, sistematski prikaz pravnog pristupa smrti i eutanaziji, pri čemu na osobit način tematizira legalizaciju eutanazije u Nizozemskoj, Belgiji i Australiji u kojoj je zakon bio ubrzo dokinut; treće poglavlje obrađuje filozofski pristup smrti i eutanaziji a četvrto eutanaziju u moralno-teološkoj prosudbi. Za temelj drugog praktičnog dijela dizertacije autor je proveo empirijsko istraživanje naslovljeno: “Ljudska smrt, umiranje i eutanazija”. Dr. Lenkić je anketirao studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zadru, s odsjeka etnologije, sociologije, poslovnog menadžmenta i povijesti te studente Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, odsjek pravo – statistika. U Čakovcu je autor anketirao studente Pedagoškog fakulteta a u Zagrebu studente Prirodoslovno-matematičkog, Ekonomskog, Medicinskog i Filozofskog fakulteta, odjek psihologija. U anketi je sudjelovalo 247 studenta. Kako doživljavaju starost u domu za stare i nemoćne osobe dr. Lenkić je anketirao 99 starih osoba u domu u Hodošanu pokraj Čakovca i Domu za stare i nemoćne u Čakovcu. Osobita vrijednost ankete je i u podršci svećenika iz više (nad)biskupija. Na pitanja različita od onih za stare osobe i studente odgovorilo je 117 svećenika. U anketi je sudjelovalo i 194 ispitanika iz Zagreba, Splita, Zadra, Makarske i Biograda. Anketa je provedena od 24. svibnja 2009. do 29. siječnja 2010. g. Dr. Lenkić je rođen 31. studenog 1964. g. u Bibinjama, u obitelji Šime i Dragice rođ. Mikulić. Za svećenika je zaređen 16. prosinca 1990. g. u zadarskoj katedrali sv. Stošije. U službi je župnog vikara župe Marije Kraljice Mira na Stanovima u Zadru i duhovnik je KMNL-a za zadarsku nadbiskupiju.