SVETKOVINA DUHOVA

Na svetkovinu Duhova u nedjelju 27. svibnja u katedrali sv. Stošije u Zadru zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je podijelio sakrament potvrde krizmanicima katedralne župe sv. Stošije, sv. Šime i sv. Šimuna i Jude Tadeja s Bokanjca. Svetkovina Duhova je povijesni događaj spasenja posvećen Duhu Svetome koji vodi na početke Crkve, rekao je nadbiskup, dodavši da ga evanđelist Ivan opisuje s jednom gestom i jednom odredbom. Gesta se događa prvog dana u tjednu, u nedjelju, kad Isus dolazi u dvoranu gdje pozdravlja uplašene učenike riječima: ‘Mir vama. Primite Duha Svetoga’. A onda im izriče nalog i odredbu poslanja: ‘Kao što je mene poslao Otac, tako i ja šaljem vas’. „Događaj koji Ivan opisuje u evanđelju ponavlja se i u primanju sakramenta potvrde, kad će krizmanici dobiti nalog koji su primili apostoli: ‘Kao što je mene poslao Otac, tako i ja šaljem vas’. I normalno da se poput Petrovih slušatelja pitate: Gospodine, što nam je činiti, konkretno, u mojoj okolini, obitelji, školi“ rekao je nadbiskup, potaknuvši mlade da budu sretni zbog dolaska Duha Svetoga i da s njima zajedno traže prave izvore svoje sreće. Poručio im je da Isus u svojoj ljubavi računa na njih i moli za njih. Kao dokaz svoje osobite ljubavi šalje Duha Svetoga s darovima mudrosti, razuma, savjeta, jakosti, znanja, pobožnosti i straha Božjeg. „Krist je jedina prava sigurnost u mladenačkom hodu. Najljepši dar koji mu se može prinijeti je ljubav, srce i budućnost. Kad vas muče problemi i zapanjeno stojite pred tajnom života, upravite svoj pogled prema njemu. On želi progovoriti vašem razumu i srcu, vašoj slobodi i savjesti. Otvorite mu se. Osluškujte njegove nagovore. Povjerite mu se i pitajte ga“ poručio je mons. Puljić krizmanicima. Roditelje i kumove je potaknuo da mladima budu primjer ljubavi, strpljenja, pažnje, dobrote i požrtvovnosti. Svetkovina Duhova u Zadru slavljena je na dan godišnjice posvete katedrale sv. Stošije, trobrodne romaničke bazilike s temeljima iz 4./5. st. kad je bila posvećena sv. Petru, a od 9. st., kad je biskup Donat dobio moći mučenice Stošije, katedrala nosi njeno ime. Građena je u više navrata od 9. do 13. st., a 27. svibnja 1285. g. posvetio ju je nadbiskup Lovro Periandar.