SUSRET SALEZIJANSKIH PROVINCIJALA EUROPSKE REGIJE

Provedba općeg projekta Družbe u regiji bila je tema četverodnevnog susreta salezijanskih provincijala iz cijele Europe završenog u ponedjeljak 7. svibnja u samostanu Školskih sestara franjevki u Arbanasima u Zadru, u salezijanskoj župi Gospe Loretske u Zadru. Među mnogim projektima provincijali su razmatrali projekt ‘Europa’ koji znači reevangelizaciju Europe, a počeo je na zadnjem Saboru, prije četiri godine i traje još dvije godine. Podržao ga je i papa svojim govorom sabornicima, a širi se i preko salezijanki i drugih zajednica koji žele reevangelizirati Europu. „To je proces suprotan dekristijanizaciji koja je nametnuta političkim, ekonomskim razlozima. Naš je cilj biti dosljedan Kristov učenik i nositelj Božje ljubavi mladima. Negdje se osjeća potreba da budemo prepoznatljiviji, neke zemlje imaju i 60 salezijanskih škola. Traži se veća znakovitost, što je naša karizma, duh, zanos, da to mladi osjete. Nije dosta to činiti samo kroz školske predmete, nego se to treba osjetiti i izvan nastave, u organizaciji slobodnog vremena. U vremenu zarobljenosti medijima već postoje kuće koje se bave odvikavanjem mladih od te ovisnosti. Mladeži je izazov da ima puno izbora, ali nisu svi izbori kvalitetni. Smisao je pomoći mladima da izaberu prave, istinske vrijednosti. Predlažemo kršćanske, ali i opće humanističke vrijednosti“ rekao je o. Ivan Marijanović, provincijal Hrvatske salezijanske provincije. Salezijanaci djeluju u svijetu gdje je kršćanstvo manjina, u nekim islamskim zemljama, Iranu, Kini, gdje je kršćanstvo zabranjeno ispovijedati, ali se djeluje kroz druge inicijative: kulturne, prosvjetne, školske – kroz to se pokušava ostati vjeran izvornoj karizmi, ponuditi autentičnu vrijednost, iako ne riječima, nego svjedočenjem, često i mučeničkim, rekao je o. Marijanović. Na susretu je najavljen i Opći sabor salezijanaca iz cijelog svijeta koji će se održati za dvije godine. Na susretu članova iz 96 provincija glavna tematika će biti evanđeoska radikalnost. „Kako mi koji smo se odazvali Božjem pozivu želimo biti redovnici, nositelji evanđeoske radikalnosti. Kako živimo i kako to pokušavamo prenijeti kao poruku mladima, da imaju nadu za budućnost. Izabrat će se i nova uprava, vrhovni poglavar, savjetnici“ rekao je o. Marijanović. Na susretu je pohvaljen rast Družbe na Dalekom istoku, u Indiji gdje su zvanja najbrojnija otvaraju se nove regije. „U Vijetnamu, Indiji su zvanja jako brojna, Indija ima deset provincija. Tamo gdje je za kršćane najmanja sloboda osjeća se potreba za salezijanskom karizmom“ rekao je provincijal. Istaknut je i problem pada zvanja, osobito u zapadnoj Europi koja obuhvaća provincije Portugal, Španjolsku, Francusku do Belgije. Pad se osjeća i u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj. U Hrvatskoj je preporod zvanja, trenutno je u formaciji 27 mladića od prvog stupnja, ulaska u novicijat, do završetka s đakonatom. Na susretu su provincijali europske regije tzv. Europe sjever, koja započinje na sjeveru a završava na Malti i Tunisu razmijenili iskustva rada u dijelu Europe iz 15 provincija i dvije delegature: Ukrajina je specifična jer su u njoj dva obreda, rimokatolički i grkokatolički, a Malta je delagatura Irske provincije. Sastanak provincijala regije održava se svake godine u drugoj zemlji, s ciljem boljeg upoznavanja života, situacije, problematike i pokušaja rješenja i odgovora određenih pitanja.

U Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Hrvatskoj i Velikoj Britaniji je jedna salezijanska provincija, neke provincije obuhvaćaju više zemalja; tzv. Istočna ima sjedište u Moskvi a obuhvaća Rusiju, Bjelorusiju, Ukrajinu, Gruziju. U Poljskoj su četiri provincije. U svijetu je oko 16 000 salezijanaca, djeluju na svim kontinentima, a prvo poslanje im je odgoj mladeži kroz škole, centre mladeži, župe, osmišljavanje i organiziranje slobodnog vremena, osobito kroz medije. U nekim institucijama postoje radio, televizija, da posluži odgoju mladih. Velika regija ima tri zone: Atlanska (obuhvaća Irsku, Veliku Britaniju, Njemačku, Austriju), druga je provincija Ćirilo-Metodije, po apostolima koji su djelovali na ovom prostoru, obuhvaća Poljsku i provincije Istočne Europe, Mađarsku, Sloveniju, Hrvatsku, Češku i Slovačku. U Hrvatskoj djeluje 101 salezijanac, povjereno im je 13 župa, a dvije škole imaju po dva smjera; u Rijeci gimnazija i sportska gimnazija, u Žepču gimnazija i tehnička škola. Na Knežiji, Jarunu, Splitu, Zadru i Rijeci postoje oratoriji, mjesta za okupljanje mladeži u raznim aktivnostima; postoji i volonterska služba koja pomaže mladima da se susreću u raznim područjima; sportu, instrukcijama, glazbenoj grupi, u svemu u čemu im treba pomoći. Nedavno je hrvatska salezijanska provincija izdala i molitvenik ‘Oče naš’, vodič mladima kroz molitvu.