HODOČAŠĆE I POHOD MOTOCIKLIMA SALEZIJANSKIM ŽUPAMA U HRVATSKOJ

Povodom sedamdeset godina od osnivanja zagrebačke župe sv. Ivan Bosco u Podsusedu (1942-2012), ususret jubileju stote godišnjice salezijanske prisutnosti u Hrvatskoj sljedeće godine i u čast Marije Pomoćnice, aktivni podsusedski župljani sv. Ivana Bosca Miljenko Golubić i Vedran Katić ostvarili su jedinstvenu akciju – na svojim su motociklima odlučili pohoditi 14 salezijanskih župa, hodočastiti u osam marijanskih svetišta (Gospe Trsatske, Krasno, Gospe od Plača u Šibeniku, Gospe Sinjske, Međugorje, Gospa od utočišta u Aljmašu, Gospe Osječke u Tvrđi, Gospe Voćinske) i posjetiti četiri salezijanske zajednice/ustanove. Od 17. do 24. svibnja, blagdana Marije Pomoćnice, u osam dana putem većim od 2100 km pohodili su odredišta: Podsused i Rijeka (17.5.), Zadar (18.5.), Split (19.5.), Dubrovnik (20.5.), Žepče (21.5.), Beli Manastir (22.5.), Sirač (23.5) i Zagreb (24.5.) Bili su i u tri marijanska svetišta u Hrvatskom Zagorju. Iz njihove župe koju je 1942. g. utemeljio bl. Alojzije Stepinac ispratili su ih podsusedski župnik Nedjeljko Nedić i župljani, a nakon što su pohodom povezali sva mjesta djelovanja salezijanaca u Hrvatskoj uspješno su se vratili 24. svibnja na proslavu blagdana Marije Pomoćnice na Knežiju zahvalno sudjelujući u misi i procesiji. Tog su dana obišli i zagrebačke župe sv. Ane Rudeš, Duha Svetoga, svetište Mati slobode i Kćeri Marije Pomoćnice na Jarunu. „Osobno dosta poznajem salezijanske župe u Hrvatskoj, ali željeli smo da i vjernici iz drugih župa upoznaju ostale župe, da se povežemo. Želja nam je da ovo hodočašće postane tradicionalno i u većem broju sudionika; da svake godine pohod organizira druga salezijanska župa u Hrvatskoj. Cilj je povezati župe, ali i da budemo bolji ljudi; da sami postanemo bolji i tu dobrotu prenesemo drugima. Odrastao sam u župi Podsused, sjećam se prvih župnika, odgajani smo u salezijanskom duhu zajedništva. Božja providnost je uz nas, uz zagovor sv. Ivana Bosca i Marije Pomoćnice vjerovali smo da ćemo uspješno okončati hodočašće“ kaže Miljenko, svestrani aktivni župljanin: pastoralni je vijećnik, čitač, u zboru, piše o župnim događajima, te im je nakana hodočašća, uz pronošenje 70-godišnjeg jubileja te župe, proširiti župni angažman i drugih župljana. Ispunjenje zavjeta bilo je i avantura zbog nepredviđenih okolnosti, gubljenja signala planinskim i gorskim putevima Like, no odolijevali su nepovoljnim vremenskim uvjetima, kiši i snijegu. Susret sa salezijanskim svećenicima i redovnicama koje su im bili ljubazni domaćini diljem Hrvatske i u ponudi prenoćišta bio je obostrano obogaćenje u promicanju don Boscove karizme. U Čabru su posjetili zajednicu i samostan Kćeri Marije Pomoćnice, u Rijeci istoimenu župu i župe sv. Josipa, sv. Antuna Padovanskog na Kantridi te zajednicu Marije Mozzarelo. U Zadru su bili u župi Gospe Loretske u Arbanasima, Marije pomoćnice na Kmanu u Splitu, a nakon Mokošice posjetili su KŠC Don Bosco u Žepču. Posjetili su i memorijalno groblje u Vukovaru i Ovčaru, župu sv. Martina u Belom Manastiru, crkvu Uznesenja BDM u Donjem Miholjcu gdje je pokopan drugi župnik podsusedske župe sv. Ivan Bosco, Albin Česler (salezijanci su imali i Zavod u Donjem Miholjcu od 1940-1948), Ivanovo selo pokraj Grubišnog polja i Badljevinu u Siraču. U 70 godina župe Podsused u njoj je djelovalo 12 župnika, 25 kapelana te mnoge odgojno-upravne zajednice: za formaciju braće pomoćnika, salezijanski bogoslovski studentat, salezijanski novicijat, Hrvatski salezijanski provincijalat, zajednica za odgoj salezijanskih kandidata i sestre Klanjateljice Krvi Kristove.