Svjetski dan volontera u zadarskom Caritasu

P1015067Svjetski dan volontera u subotu 5. prosinca prigodno je obilježen u Caritasu zadarske nadbiskupije koji je razvio mrežu volontera s kojima surađuje u provedbi svojih socijalnih programa. Volonteri doprinose ostvarivanju postojećih mogućnosti organizacije i kreiranju novih, a Caritas predstavlja volonterstvo kao odgovor na duhovnu potrebu pojedinca da pomaže. Generalni vikar nadbiskupije mons. Ivan Mustać, predstavnici lokalnih vlasti i saborski zastupnik Ivo Grbić u Pučkoj su kuhinji ljudima u potrebi dijelili obrok. Zadarski Caritas dva puta dnevno osigurava 250 obroka za ljude koji žive u teškoj materijalnoj situaciji. Dnevno podjeljuje 20 dijetalnih obroka, a na kućnu adresu šireg područja Zadra i Biograda distribuira 36 obroka. Caritasova Pučka kuhinja u Benkovcu dnevno osigurava obrok za 110 korisnika, a 80 korisnika hranu dobiva kući. Distribuciju obavljaju dva tima na širem području Benkovca i općine Stankovci. “I u bogatijim europskim zemljama susretao sam ljude koji volontiraju. U suvremenom svijetu postoji kultura volontiranja. Dolazeći u mirovinu ljudi se javljaju u  ustanove kao što je Crkva da se mogu osjetiti korisni i u svojoj trećoj dobi. Naš dolazak u Caritas je samo jedan mali znak pažnje i podrške u onome što Caritas radi svakog dana i cijele godine. To je predivno. Ljudima teba pomoći u onome što rade ako imaju lijepo nadahnuće” rekao je mons. Mustać. Zastupnik Grbić je nastavio posjete Pučkoj kuhinji što je činio i dok je bio zadarski župan. “To je davanje dijela sebe, treba pomoći ljudima u teškoj situaciji, s osmijehom i toplom riječi priuštiti im dnevni obrok” rekao je Grbić.

„Volonterstvo je jedan od kamena temeljaca civilnog društva jer oživljava plemenita stremljenja čovjeka u zauzimanju za mir, sigurnost i pravičnost za sve ljude“ stoji u Općoj deklaraciji o volonterstvu čija je značajka da globalno počinje s lokalnim; društveni napredak izrasta od najširih slojeva u dnu prema vrhu. To potvrđuju i caritasovi volonteri došli na obilježavanje Dana volontera, poput Božice Knez koja izrađuje ručne radove čijom se prodajom pomažu ljudi iz Caritasova programa, a puno puta pomogla je i potrebne Knina. Volonteri u zadarskom Caritasu poput splitskog studenta Ive Puljeka rade s djecom iz rizičnih obitelji koji pohađaju Caritasovu Dnevnu školu pomažući im rješavanje školske zadaće. I s beskućnicima u poludnevnom boravku u Pučkoj kuhinji rade volonteri; u oba projekta to su i stručni volonteri, poput prof. Engleskog, pedagog i psiholog. “U radu s tim korisnicima jako je važan kontinuitet i da su volonteri osobe s profesionalnom etikom, educirani kako bi još stručnije pomogli te kategorije ljudi. Takav način rada omogućuje kontinuitet i razvijanje drugih aktivnosti” rekla je Mirjana Tadić, zamjenica ravnatelja zadarskog Caritasa. Istaknula je da Caritas želi proširiti mrežu suradnika i u programu Domaćinska škola za koji im je Grad Zadar odobrio novčana sredstva. “Primjetili smo da ima žena koje ne znaju voditi domaćinstvo, čistiti i održavati kuću. Uz to, na selu nema patronažne sestre svaki dan. Zato bismo mi počeli osposobljavati žene po župama da takvima pomognu” rekal je Tadić najavljujući suradnju u tom projektu s Grafičkom, Medicinskom i Tekstilnom školom u Zadru.