Humanitarna akcija "Vukovaru ZaDar"

P1014999Humanitarna akcija “Vukovaru ZaDar” održana u subotu 5. prosinca na Narodnom trgu u Zadru četvrtu godinu zaredom okupila je tisuće ljudi dobre volje koji su paketima i novčano željeli pomoći Vukovarce u hrani, higijenskim potrepštinama, pelenama i školskom priboru, jer je vukovarski Caritas rekao da u tome najviše oskudijevaju. Akcija je okupila sve zadarske društvene strukture a ove je godine prvi put prešla granice te će Vukovarce pomoći i pravne osobe iz Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije. “To znači da još mislimo jedni na druge, da ima mogućnosti i volje pomoći jedni drugima. Mislim da će se i Vukovar razviti jer ima prirodni potencijal za razvoj” rekao je zadarski župan Stipe Zrilić koji je uz Zadrane svih uzrasta i staleža osobnim dolaskom i prilogom podržao akciju. Prije četiri godine inicijativu je pokrenula s. Melhiora Biošić, predsjednica Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar. “Nisam mogla ni slutiti koje će razmjere akcija izazvati, ali znam da je Bog silno velikodušan. Kad malo naše dobre volje Bog blagoslovi to preraste u ogromno čudo. Bogu hvala za tu veliku akciju, to je Božje djelo, ne ljudsko. Pitaju se ljudi gdje su čuda. Čuda su svugdje oko nas, trebamo samo otvoriti oči i srce, doći i vidjeti. Ljudi dolaze s paketima kao da nije recesija, a svi govore o tome. Kad je u pitanju Vukovar, srca jednostavno prorade – i neka prorade. I mi ćemo imati više blagoslova kad damo potrebnijima od sebe. Trebamo imati srca za potrebne. Bog je radi nas došao na zemlju, da nas obdari mirom i blagoslovom. Zahvalni smo mu što je pokucao na mnoga srca i što su se odazvala” rekla je s. Melhiora uz poruku Vukovarcima “Ostanite na svome. To je krvlju obranjeno za našu domovinu koja treba procvasti. Ima dosta obitelji s brojnom djecom i trebamo dati podršku našem Vukovaru”.

P1014994Ove godine akciji na trgu priključila se i zadarska izdavačka kuća Forum čijom su kupnjom knjiga Zadrani pomogli obnovu knjižnog fonda Vukovarske knjižnice. Forum ove godine slavi 20 godina rada, specijalizirani su za dječja izdanja i monografije, a snizili su ih i do 80 % kako bi se njihovom kupnjom pomogla vukovarska knjižnica. U prigodnom višesatnom programu sudjelovali su Molitvena zajednica Krvi Kristove, udruga Điran, Jessica i Charlotte Lietch, klape Sol, Pijeta, Cantus, Kondura iz Nina, dječji mandolinski orkestar Korona, Društvo ‘Naša djeca’ iz Biograda, KUD Nevijane, ninski dječji Tamburaški orkestar ‘Branimir’, vokalni sastav ‘Magnificat’ HKUMST-a Zadar, Zbor mladih ‘Belafuža’, Roko Pastuović, dječji vrtić Sunce i Rockatanksi bend. U ponedjeljak 7. prosinca u 8,30 sati za Vukovar kreće konvoj pomoći iz OŠ Šimuna Kožičića Benje u Zadru koja je od 30. studenog bila domaćin u prikupljanju donacija za Vukovar. Pomoć će blagosloviti generalni vikar zadarske nadbiskupije mons. Ivica Mustać a kamion s paketima će pratiti i autobus Zadrana željnih osobno pohoditi Vukovar i predati pomoć. Prošle godine, uz šlepere potrebnih sredstava u paketima, Zadrani su za Vukovar prikupili i 250 000 kuna. Uplate se mogu izvršiti na broj žiro računa RBA 2484008-1100747984 / Caritas Vukovarskog dekanata, Franjevački samostan u Vukovaru.