GLOBALNA MOLITVENA AKCIJA HRVATA – PLAMEN SLOBODE

Globalna hrvatska molitvena akcija ‘Plamen slobode’ održana je u nedjelju 13. svibnja u više od sto gradova na svim kontinentima svijeta uoči rasprave Žalbenog vijeća Haškog suda u predmetu Gotovina/Markač. Središnji dio akcije održan je u Pakoštanima, rodnom mjestu generala Ante Gotovine, gdje je u župnoj crkvi misu predvodio župnik Mario Sikirić. „U pitanju je ugled domovine, ničiji interes“ poručio je Sikirić. Hrvati diljem svijeta molitvom i paljenjem svijeća iskazali su potporu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču izražavajući neslaganje s prvostupanjskom presudom. Akciju su organizirali udruga ‘Zavjet’ i Hrvatski svjetski kongres. Nakon mise puk je s upaljenim svijećama na kojoj piše ‘Plamen slobode’ molio krunicu, s nakanom da pobijedi istina, a naš narod bude ponosan na učinjeno i ljude koji su bili spremni dati svoj život za naš život u slobodi. „To je hvale vrijedna akcija, da će se iz svih krajeva svijeta Bogu uzdići molitva. Okupili su se Hrvati diljem svijeta moliti Boga. Vidjet ćemo što će biti. U Svetom Pismu vidimo, kad se židovskom narodu nešto dogodilo, kad su pretrpjeli ili doživjeli patnju, muku, bol, stradanje, postavljaju prvo pitanje – zašto i što nam Bog time želi poručiti; i drugo, što moramo učiniti da se to više nikad ne dogodi. Dajemo sve u ruke Božje. Prihvatit ćemo što bude. Nećemo se okrenuti od Boga, naše zemlje Hrvatske ni od generala. To je sve dio nas“ istaknuo je don Mario, zamolivši Boga da generalima da snage da mogu nositi križ; nose ga za Hrvatsku i za sve nas koji tu živimo. „Presudit će nam oni kojima je navodno jako stalo da postoji Hrvatska. Što nam jedino ostaje, nego moliti Boga da bude pravde. To je naš vapaj. Nisu ovo politički govori – to je molitva čovjeka, vjernika, Hrvata, katolika. Svjesni da oni koji će nam suditi, ne vole nas, nego gledaju razne interese, kako će se posložiti politčka, regionalna situacija. Jedino u Boga imamo pouzdanje, jedino se u njega ufamo i nadamo da će učiniti da bude pravde; da će razbiti ljudske, političke i ekonomske planove“ rekao je don Mario, dodavši da su Gotovina i Markač simbol Hrvatske koju tuže. „A oni nisu učinili ništa više nego branili svoje. Da se moglo svoje braniti ružama, oni bi to učinili. Da se moglo braniti mašući maslinama i ući u Knin, oni bi to učinili. Da se moglo drugačije osloboditi nego što se učinilo, oni bi to učinili – jer stalo im je do naše zemlje. Neka Bog slomi ljudske planove i nepravde“ poručio je don Mario, zamolivši Boga da učini da se vidi i zna da hrvatski narod, poput drugih naroda, ima pravo na svoju zemlju i državu. „Nije manipuliranje Boga zvati u pomoć, nego naša duboka vjera da dvojici naših generala da snage. Nitko generale s ovim činima ne čini svetima niti ih diže na oltar, da su sveti. Oni su samo ljudi koji su stali prvi u obranu domovine i ljudi i koji sada trpe umjesto svih nas“ zaključio je župnik Pakoštana Mario Sikirić.