ZAVJETNI BLAGDAN GOSPE OD ZEČEVA

Majke, budite svjesne svoga dostojanstva i postanite ono što vam je u naravi upisano, poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi koncelebriranog misnog slavlja koje je na zavjetni blagdan Gospe od Zečeva u Ninu u ponedjeljak 14. svibnja predvodio u središnjem marijanskom svetištu zadarske nadbiskupije u crkvi sv. Anselma. Ta svetkovina tradicionalno okuplja tisuće vjernika iz svih zadarskih krajeva i svečano je proslavljena s više misnih slavlja. Nakon mise nadbiskup je predvodio procesiju s čudotvornim Gospinim kipom pred kojim se cijelog dana brojni puk utjecao Marijinom zagovoru, a inače se nalazi na pokrajnjem oltaru u kapeli župne crkve koju je Gospi u čast u 16. st. dao izgraditi ninski biskup Juraj Divnić. „Nema pravog i prosvijetljenog materinstva bez Boga, bez vjere, molitve. Uzorne majke, potrebne u društvu i Crkvi, nadahnjuju se Gospinim primjerom i mole njenu pomoć i blagoslov. Marijo, želimo čuti tvoj pozdrav i osjetiti kako nam nosiš Isusa, blagoslovljeni plod utrobe tvoje. Neka tvojim pohodom zaigraju čeda u utrobama naših majki i obitelji, naše domovine Hrvatske i Crkve“ rekao je mons. Puljić. Pozvao je na obnovu krsnog saveza s Bogom, pradjedovskog zavjeta vjere u Krista i vjernosti Katoličkoj Crkvi, na obnovu molitve u obitelji, baš u svjetlu gesla iz hodočasničkih okupljanja Branimirove godine u Ninu: Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom misu slavi. „S Marijom je povezana naša prošlost i sadašnjost. S Marijom smo prebrodili povijesne krize i kušnje, moleći krunicu, hodočasteći u Marijina svetišta, zavjetujući se“ rekao je nadbiskup u Ninu, gradu hrvatske državotvornosti i crkvenosti, čijim je ulicama u ophodu nošen kip Gospe od Zečeva a na postajama je navješteno evanđelje. Na Gospinoj stini u središtu mjesta mons. Puljić je blagoslovio puk i povjerio Gospinom zagovoru domovinu jer su se, rekao je, Marijinim zagovorom u povijesti našeg naroda događala brojna čudesa slobode od stranih osvajača, do najnovijeg vremena. I štovanje Gospe od Zečeva datira iz vremena prodora Turaka u Nin u 16. st. Gospa se 1516. g. ukazala pastirici Jeleni Grubišić kod otočića Zečevo gdje je bila crkvica pustinjaka. Marija je pozvala na post, molitvu i pokoru. Nin i hrvatska državnost bili su obranjeni, a štovanje Gospe i zavjeti potvrđeni čudesnim ozdravljenjima.

Procesija je izraz naše pobožnosti i očitovanje vjere, te je mons. Puljić podsjetio da je nakon Isusove smrti ulicama grada prolazila mala skupina njegovih nasljedovatelja. Nazivali su se braćom, a okupljali su se u Salomonovom trijemu svaki dan nakon jutarnje i večernje  žrtve. „Ne pripadaju vodećoj klasi ni bogatim građani­ma. Sastaju se i po kućama, lome kruh i slave svoje tajne. Među njima vladaju sklad, ljubav i povezanost. Njihov je proglas jednostavan: Isus iz Nazareta je Mesija, Krist! Njihova se vjera temelji na Posljednjoj večeri na kojoj je Isus pod prilikama kru­ha i vina uprisutnio svoju smrt i uskrsnuće i s učenicima sklopio novi savez. Na njegovom uskrsnuću, najvećem čudu povijesti kojim je potvrdio svoje božansko poslanje i potom slavno uzašao na nebo. Na Pedesetnicu je poslao obećanog Duha a zajednica Isusove braće postaje nova stvarnost – Crkva“ rekao je nadbiskup, istaknuvši i da je okupljanje u drevnom ninskom Gospinom svetištu značajno za utvrđenje naše vjere i zahvalnost precima koji su nam je prenijeli. Tu puk pred Boga iznosi čežnje svoga srca predajući ih Marijinom zagovoru. „Jeruzalem je za Židove Božji grad koji ispunja čežnje ljudskog srca. On je grad ljepote koji je Herod ukra­sio divnim palačama i kulama. No, grad je velik prvenstveno zbog hrama, Herodova najveličanstvenijeg djela. On je ne samo zemaljska, već i duhovna prijestolnica, religiozno središte Izraela. I za kršćane je grad Jeruzalem sveto mjesto. U njemu se dovršilo djelo spasenja. U njemu se rodila Crkva i počelo širenje Rado­sne vijesti“ rekao je nadbiskup, dodavši da zato  evanđelist Luka nakon Uzašašća stavlja u žarište svog izvješća Crkvu u Jeruzalemu u kojoj  posebno mjesto zauzima Marija, majka Isusova. „Ona je duhovna majka Božjeg naroda koja rađa mistično tijelo Kristovo, a temelj jedinstva je postojanost u molitvi, što se tijekom stoljeća potvrđuje i u Marijinom ninskom svetištu“ zaključio je nadbiskup Puljić.