USKRSNI PONEDJELJAK

Na uskrsni ponedjeljak 9. travnja zadarski nadbiskup Želimir Puljić u crkvi sv. Šime u Zadru predvodio je svečano misno slavlje. Tragom navještene Božje riječi iz Djela Apostolskih o prvom Petrovom javnom nastupu nakon Pedesetnice, utemeljenom na činjenici da je Bog uskrisio Isusa, nadbiskup je istaknuo zanos Petrovog propovijedanja nošenog snagom Duha Svetoga i osnaženog uskrsnim događajem. „Pitali smo se zašto je Isus izabrao baš Petra. To će ostati tajnom. No, nije ga izabrao zbog njegove naobrazbe, kulture i društvenog položaja. Bio je obični ribar iz Betsaide, k tomu čovjek brzih reakcija, kukavica i slabić. Ali, bio je iskren. Bio je kadar priznati svoj grijeh i za njega se gorko kajati. Možda ga je Gospodin izabrao baš zbog te njegove iskrenosti, otvo­renosti otajstvu vjeri te raspoloživosti za velika otajstva. Posebice zbog njegove velike ljubavi“ rekao je mons. Puljić, dodavši da kao apostolski poglavica stupa naprijed i tumači do­gađaj. Taj njegov prvi govor je i prvi susret Crkve s ljudima vani. „Ima snagu programatskog proglasa. To je na­vještaj vazmenog otajstva svemu Izraelu i svim narodima. Svoj govor započinje semitskim izričajem:  ‘Ovo znajte i ri­ječi mi poslušajte!’, a završava: ‘Pouzdano neka znade sav dom Izraelov da je toga Isu­sa, kojeg vi razapeste, Bog učinio i Gospodinom i Kristom’“ rekao je mons. Puljić, dodavši da Petrov odgovor slušateljima što im je činiti vrijedi za sva vremena: ‘Obratite se i svatko neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar Duha Svetoga’. „Primiti poruku evanđelja znači početi novu stranicu svog života. Nakon Isusove smrti oblikuje se mala skupina vjernika koji tvrdi da je Isus uskrsnuo i da je živ. Nazivaju se braćom, okupljaju se po kućama gdje lome kruh i slave svete tajne. Među njima vlada sklad, ljubav i povezanost“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da je njihov proglas svjedočiti da je Mesija došao u osobi Isusa iz Nazareta, a židovski svećenici i starješine su ga razapeli. No on je us­krsnuo i oni su tome svjedoci. „Nova zajednica Isusove braće nova je stvarnost. To je Crkva Božja kao početak Božjeg kraljevstva. S tom stvarnošću počinje povijest kršćanstva. Slika zajednice Isusovih sljedbenika nije izmišljena. Ona postaje uzorom i nadahnućem Crkvi svih vreme­na“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je kultni život prve kršćanske zajednice, pracrkve, temelj jedinstva sažet u riječima ‘bili su jedno­dušno postojani u molitvi’. „Molitva i razmatranje Pisma najjednostavnija je i najbolja priprava za spasenjske događaje. Crkva kao zajednica izražava to svoje zajedništvo u odnosima unutar skupine i prema svijetu“ rekao je nadbiskup, istaknuvši li­turgijski, ekonomski odnos unutar zajednice i onaj misionarski prema svijetu. „Uskrs je ključni događaj povijesti. On je programatski proglasa navještaja apostola. Njen objekt vjere je nadpovijest o kojoj sv. Petar jasno govori i propovijeda. Neka nas jasnoća njegovog izlaganja potakne da i mi ispunjeni uskrsnom vjerom budemo i ostanemo postojani u nauku apostolskom, zajedništvu, lomljenju kruha i u molitvama“ zaključio je nadbiskup Puljić.