USKRS

„Kristovo uskrsnuće je zahvat samoga Boga u zemaljsku stvarnost. Zato ono postaje kamenom temeljcem apostolskog naviještanja. Osnaženi uskrsnim događajem i mi znamo i vjerujemo da sve možemo u Njemu koji nas jača“ rekao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi na svetkovinu Uskrsa u nedjelju 8. travnja kad je predvodio svečano koncelebrirano slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru. „Isus je pokazao svoju božansku moć. Pod križem su mu dobacivali: ‘Ako si Sin Božji siđi pa ćemo ti vjerovati’. On je doista pokazao da je Sin Božji. Ali, ne na zahtjev Židova, već kad je sam htio. Upravo kad su se najmanje nadali: u ranu zoru, još za mraka. Iako smo se radi Isusove muke, procesa i umiranja čudili i pitali zašto je Bog pripustio da u tom procesu nastrada, uskrsno nam jutro pokazuje kako Bog ne može izgubiti. Svetkovinom Uskrsa slavimo Isusovu slavnu pobjedu: pobjedu svjetla nad tamom, pobjedu ljubavi nad zlobom, istine nad lažima i duha nad materijom“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je uskrsnuli Krist nepomućeno svjetlo u povijesti ljudskog mraka i tame. On je njeno središte, njen smisao i njeno otkupljenje. Nadbiskup je poželio da svećenici, redovništvo i svi vjernici budu propovjednici nade i širitelji optimizma i pouzdanja, da se ne plaše reći svakom tko ih upita za razloge nade koja je u njima. Čestitao je Uskrs i predstavnicima građanske vlasti koji su pozvani snagom službe u temelje naše države ugrađivati vrednote mira, tolerancije, pravde, poštivanja i solidarnosti te odstranjivati sve što rađa malodušjem i pesimizmom. „Uskrsnuli Krist je gospodar života i smrti. On nam i danas upućuje utješne riječi: ‘Ne bojte se. Ja sam uskrsnuće i život. Tko vjeruje u mene, živjet će ako i umre’. Njegovo je uskrsnuće najsnažnije vrelo našeg optimizma i nade“ rekao je nadbiskup, poželjevši svima optimizmom i nadom ispunjene dane. „Sretan Uskrs braniteljima domovine naše. Oni su svoj život založili za slobodu našu, dar koji nam višnji Bog je dao. Sretan Uskrs ucviljenim obiteljima, starcima i bolesnicima koji su po svojoj patnji najbliži Kristu patniku. Neka svoju muku i probleme prikazuju za dobro naše domovine te bolju i skladniju budućnost naroda. Svi ćemo im za to biti neizmjerno zahvalni. Sretan Uskrs učiteljima i odgojiteljima mladih naraštaja, liječnicima i bolničkom osoblju, obrtnicima, ratarima i pomorcima i svima koji u znoju lica svoga zarađuju kruh svagdanji. Sretan Uskrs svim kršćanima koji nisu katolici, a slave dan Kristovog Uskrsnuća u sljedeću nedjelju. Živim u nadi da će se s vremenom prevladati sablazan kršćanske podijeljenosti i ostvariti Isusova velikosvećenička molitva: da svi budu jedno. Sretan Uskrs svim zauzetim vjernicima laicima u župama: pjevačima, bratimima, ministrantima, članovima ekonomskih i pastoralnih vijeća, katoličkih društava, kao i svima koji se zdušno bore za slavu Božju i za čast Crkve njegove. Onima koji govore drugim jezicima, a ispovijedaju istu vjeru, izražavam srdačne čestitke na starom jeziku Crkve, latinskom: Resurrexit Dominus sicut dixit ! Hymnum dicimus Domino Deo nostro, Alleuia!’“ zaključio je nadbiskup Puljić.