IZABRANA NOVA UPRAVA FRANJEVAČKE PROVINCIJE SV. JERONIMA U DALMACIJI I ISTRI

Fra Andrija Bilokapić novi je provincijalni ministar Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, odlučeno je u srijedu 11. travnja, drugog dana održavanja Kapitula Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, koji je s višednevnim radom započeo 10. travnja u samostanu Navještenja Marijina na Košljunu. Drugoga dana Kapitula pod predsjedanjem fra Darka Teperta, generalnog vizitatora i predsjednika Kapitula, izabrana je nova Uprava Provincije te su određene smjernice za daljnje djelovanje Male braće u Provinciji. Fra Andrija je izabrani novi provincijal, vikar Provincije je fra Stipe Nosić, a defenitori su fra Anselmo Stulić, fra Mate Polonio, fra Diego Deklić i fra Tomislav Šanko. Fra Andrija je rođen je 9. travnja 1949. g., a u franjevački red stupio je 15. kolovoza 1968. g.; red prezbiterijata je primio 29. lipnja 1975. g. Poznati je voditelj duhovnih obnova i autor više duhovnih knjiga. Do izbora za provincijalnoga ministra bio je u Kraju na otoku Pašmanu. Za službu provincijskog vikara izabran je fra Stipe Nosić, gvardijan samostana Male braće u Dubrovniku. Nakon izbora, braća su iz kapitularne dvorane pošla u crkvu pjevajući ‘Tebe Boga hvalimo’, nakon čega je novi Provincijalni ministar položio ispovijest vjere i prisegu vjernosti, te mu je Predsjednik kapitula predao pečat i potvrdio njegov izbor, kao i izbor cijele Uprave. Na kraju su braća kapitularci iskazala poslušnost novom Provincijalnom ministru koji ih je potom blagoslovio. Kapitul se nastavlja raspravljanjem o prethodno utvrđenim temama o životu te Provincije iz koje je poteklo niz istaknutih franjevaca, među ostalima i bl. Jakov Zadranin, a u postupku za proglašenje blaženim je i o. Ivo Peran, istaknuti crkveni skladatelj, glazbenik, poznat po svojoj Pučkoj misi koju je napisao 1968. g. To je najpoznatija hrvatska misa i jedina u narodu općenito prihvaćena koja se najviše i redovito pjeva u liturgiji.