SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA S PREDSTAVNICIMA CRKVENIH POKRETA

Susret zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića te odgovornih predstavnika crkvenih pokreta i udruga djelatnih u Zadarskoj nadbiskupiji, s nadbiskupijskim povjerenikom za pokrete mons. Ivanom Mustaćem, održan je u četvrtak 22. ožujka u sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru. Pokreti nisu samo buđenje koje nastaje na rubu crkvenog života nego izrastaju iz središta života Crkve, iz Duha koji nam je dan. Zajedništvo Crkve vidljivi je znak njene nazočnosti u svijetu, poručio je mons. Puljić, podsjetivši na riječ kardinala A. Scole da pokreti pokazuju kako se među kršćanima o Crkvi ne može govoriti u trećem, nego uvijek u prvom licu. To traži sustavno srastanje svih udova u Crkvi u novo zajedništvo koje produbljuje vjeru i evanđeosko poslanje. „Mi zaista često upotrebljavamo treće lice – oni tamo. A trebalo bi govoriti u prvom licu. Zašto se ne govori u prvom licu? U zajedništvu Crkve nema oni, nego mi“ poručio je mons. Puljić. Zbilja novih crkvenih pokreta i njihova životnost govore o samoj Crkvi, otkrivaju njeno lice i predstavljaju je kao zajednicu u kojoj se živi evanđeosko poslanje. „Hvala vam za ono što činite potaknuti Božjim duhom u gradu, župama, na radnim mjestima – da svjedočite što vjerujete. To je jedino naše oruđe u svijetu – svjedočanstvo onoga što vjerujemo“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da se naši stari nisu dali i nisu se stidjeli. „I znali su reći. Volio bih danas imati takve ljude koji takvim uvjerenim svjedočanstvom znaju reći ‘Nije istina što ovaj priča’. Makar i ne znao znanstveno obrazložiti. Ali biti uvjeren u polog vjere i tu vjeru prenositi“ rekao je mons. Puljić. Istaknuo je da su četiri odlike prve kršćanske zajednice: zajedništvo nauka, lomljenja kruha, molitve i dobara životno mjerilo za svakog kršćanina, obitelj, zajednicu, narod, društvo uopće. Osobito su zajedništvo nauka i lomljenja kruha temelji onoga kad s ponosom kažemo da smo članovi Katoličke Crkve. Nadbiskup je istaknuo značaj zajedništva apostolskog nauka. „Kad analizirate povijest crkve i razne šizme, pokrete koji su doveli do odvajanja u Crkvi, tu su pali na ispitu – nisu poštivali apostolski, crkveni nauk. Što priča taj papa, biskup? Onda je došlo do šizme. A bili su u zajedništvu“ rekao je nadbiskup, dodavši da je nauk osnovni znak prepoznavanja, a služba u Crkvi se shvaća kao zadatak kako bdjeti i očuvati ga. „Ako ste pratili zadnjih nekoliko godina, toliko je učinjeno da se taj nauk stavi u pitanje. Pa izmisle priče, samo neka nije kako Crkva naučava. Malo pomalo nagrizati, da se stavi u pitanje ono što smo primili u nasljeđe“ upozorio je mons. Puljić.

Potaknuo je članove pokreta da budu neustrašivi poput apostola koji su bili privilegirani Isusovi svjedoci, osobito u okolnostima gdje su se pojavili zavodnici koji ne ispovijedaju Krista. Želja je apostola predati zajednici ono što su primili, pa su glagoli ‘primiti’ i ‘predati’ prepoznatljivi dio novozavjetnih spisa. Apostoli ne žele nametati nešto svoje, ne kažu ‘to je naš nauk’, nego ono što su primili. „Ne dajte se zavesti, zbuniti. To je naša zadaća! Živimo u ovom svijetu da svjedočimo. Makar nas i lupali“ poručio je mons. Puljić. Poželio je članovima pokreta da u Godini vjere u svima raste svijest pripadnosti Crkvi, glad i čežnja za nebeskim dobrima, kako bi i nama srce gorjelo i mir njegov zavladao u našim dušama. Mons. Mustać je rekao da su ljudi iz pokreta upoznali Crkvu i Božju ljubav u Crkvi. Aktivni su u katehezi, djelu Nove evangeliazcije. Dogovoreno je da se susret svih članova dvadesetak pokreta u nadbiskupiji održi na Uskrsni ponedjeljak u Zadru.