NADBISKUP POHODIO ZATON

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić prvi je put kao zadarski nadbiskup u nedjelju 4. ožujka pohodio župljane Rođenja BDM u Zatonu u Ninskom dekanatu gdje je predvodio misno slavlje druge korizmene nedjelje. Govorio je o značenju i sadržaju korizmenog vremena koje je kao uspješan pedagoški hod priprava za Sveto trodnevlje; obnavlja i upravlja prema otkupljenju, obilježeno hodom obraćenja. “Korizma ima dvostruki pastoralni vid: pripravu za krštenje i čin pokore kojim su vjernici spremni slušati Riječ Božju i zauzetije se moliti. To znači čitati Sveto pismo, razmišljati nad tim tekstovima i suočavati se s njegovim porukama i značenjem. Korizma stvara prikladnu atmosferu i školu molitve, da nam molitva postane navikom bez koje se ne može. Molitva je pravi pokretač u svijetu. Ona svijet otvara Bogu i pokazuje da bez molitve nema nade i ostaje samo iluzija”, rekao je nadbiskup. Post kao drugi korizmeni put nije mazohističko i voluntarističko vježbanje naše volje nego opredjeljenje koje nam pomaže da se od grijeha očistimo. Naši darovi i solidarnost s onima koji su u nevolji treći je put u korizmi. “To nije izraz našeg humanizma i filantropizma, nego izričaj konkretne ljubavi i teološke kreposti koja traži obraćenje prema Bogu i ljudima. Našom materijalnom pomoću, koja nas približava ljudima, mi se približavamo Bogu”, rekao je mons. Puljić, istaknuvši da korizma, osobito vrijeme kad treba prakticirati molitvu, post, pokoru i dobra djela ljubavi, nije samo sebi svrha. Pomaže nam proći hod u autentičnom kršćanskom duhu te produbiti duh molitve i pobožnosti.
“Pobožnost križnog puta nas odgaja za osjetljivost prema otajstvu Kristove patnje u okruženju koje sve više gubi osjećaj prema križu i njegovu značenju. To su i duhovne obnove, misije, seminari i molitveni susreti kao izvrstan izvor duhovne milosti i blagoslova. Korizma je vrijeme šutnje i sabranosti. Otvorena vrata crkve mogu biti poticaj da nadoknadimo ono što smo jurnjavom i brigama propustili”, rekao je nadbiskup. Korizma je i vrijeme ispovijedi. “I najčistije odijelo treba od vremena do vremena ispeglati, isprašiti i očistiti. Ispovijed nam vraća novo lice i radost da smo se izmirili s Bogom i ljudima. Čišćenje od grijeha čini ponovno prepoznatljivim biljeg našeg krštenja, pokazuje da imamo vremena za svoju dušu i naše spasenje, da pazimo na srce. Žurba i stresovi čine da srce ne kuca uvijek jasno i bezbrižno. Dapače, ponekad zastaje ili preskače pa smo uznemireni”, rekao je mons. Puljić, zaključivši da korizma “pomaže i dopušta da nas zahvati ozračje Kristova Srca koje kuca za svakog čovjeka; njegov zagrljaj u sakramentu izmirenja osposobljava nas biti pri ruci napuštenima, nesretnima, siromašnima i onima kojima nedostaje bratske i ljudske potpore, pažnje i ljubavi”.