HODOČAŠĆE BL. JAKOVU ZADRANINU U BITETTO

Franjevački samostan sv. Frane u Zadru te zadarske župe među kojima su Puntamika, Srce Isusovo, Diklo i druge, organiziraju hodočašće našem sugrađaninu, bl. Jakovu Zadraninu, od 25. travnja do 29. travnja ove godine. Cijena aranžmana iznosi 1350 kn, a zainteresirani se mogu prijaviti u agenciju Terra ili na e-mail: jure@terratravel.hr. Itinerarij je sljedeći: 25. travnja je polazak autobusom ispred župne crkve odakle su hodočasnici u 20,00 sati te ukrcaj na trajekt za Anconu; 26. travnja posjet gradu Loreto i obilazak tamošnjih znamenitosti, dolazak u Bari u kasnim popodnevnim satima; 27. travnja dolazak u Bitteto i sudjelovanje u misnom slavlju i procesiji s kipom bl. Jakova Zadranina; 28. pravnja posjet Bariju i razgledavanje tamošnjih znamenitosti te polazak prema Anconi za ukrcaj na trajekt; 29. travnja dolazak u Zadar u ranim jutarnjim satima.

Blaženi Jakov Zadranin (Jakov Ilirac, Jakov Dalmatinac, Jakov iz Bitteta (Giacomo da Bitetto) rodio se u Zadru 1400. g. u obitelji Leonarda i Beatrice Varingez. S dvadeset godina stupio je u franjevački red u samostan sv. Frane u Zadru. Sa svojim provincijalom 1438. g. pošao je na generalni kapitul franjevačkog reda u Italiju te je ostao u franjevačkoj provinciji sv. Nikole biskupa sa sjedištem u Bariju. Djelovao je u raznim samostanima, a oko 40 godina u gradiću Bitetto pokraj Barija. Taj duhovni velikan koji nadživljuje vrijeme i prostor svog  djelovanja bio je redovnik žarke molitve, marljiv u svakodnevnim poslovima, kuhar, sakupljač milostinje, vrtlar, vratar i sakristan. Za pošasti kuge u Bittetu 1482. g. iskazao je ljubav i požrtvovnost prema zaraženima. Bio je veliki štovatelj Majke Božje, pobožan u razmatranju Kristove muke, kontemplativan, pokornik, s darom čudesa i proroštva. Osobito je pomagao djecu u nevolji. Preminuo je 27. travnja 1496. u Bitettu. Puk ga je za života i nakon smrti smatrao svecem. Iskazivali su mu štovanje i zazivali ga u molitvama, a u crkvi u Bitettu čuva se njegovo neraspadnuto tijelo. Svake godine na dan njegove smrti 27. travnja u Bittetu je velika svečanost, misno slavlje i procesija s njegovim kipom jer ga u tom južnotalijanskom gradu gdje je dugo djelovao i umro puk slavi kao svog nebeskog zaštitnika. Papa Klement XI. proglasio je Jakova Zadrannina 1700. g. blaženim; 19. prosinca 2009. g. papa Benedikt XVI. potvrdio je bl. Jakovu Zadraninu herojske kreposti što je dio procesa u proglašenju svetim.

I.G.