EKUMENSKA MOLITVA U OSMINI ZA JEDINSTVO KRŠĆANA

Ekumenski molitveni susret u svjetskoj osmini molitve za jedinstvo kršćana održan je u utorak 24. siječnja u crkvi sv. Ilije proroka u Zadru, u organizaciji Zadarske nadbiskupije i pravoslavne crkvene općine sv. Ilije. Molio se Moleben, tj. molbenica za blagoslov nove godine, poseban obred u Istočnoj Crkvi koji se služi na početku nove građanske goine. U prigodnoj riječi o. Jozo Milanović, OSB, poželio je da pogled vjernika što više bude upućen u onoga koji je glavni, Isusa Krista. „Skrušeni, raskajani, zbog grijeha nejedinstva kroz tolika stoljeća, želimo se pitati što Gospodin treba pobijediti u nama. Što je još u našem srcu nepobijeđeno i što ne odgovara njegovom naumu? Poslušajmo i izvršimo njegovo evanđelje u kojem se kaže da su sve oči bile uprte u njega“ rekao je o. Jozo, istaknuvši da smo više jedno što su naše oči više zagledane u Isusa. Ukoliko smo u svojoj sebičnosti više zagledani u svoje, spuštena pogleda s neba na zemlju na kojoj živimo, ne obazirući se na druge Božje darove, više smo nesložni i međusobno udaljeni. „Toliko je Božjih darova na istoku i zapadu. A mi Isusovu riječ da je Duh Gospodnji na njemu pretvorimo u to da je duh Gospodnji na nama. Pa mi na istoku ovo, mi na zapadu ono. Počnemo toliko gledati svoj istok i svoj zapad, da od prevelike zagledanosti na zemlju oslabi pogled u glavnoga, Krista, koji daje smisao istoku i zapadu“ rekao je o. Jozo, dodavši da Gospodin Isus dolazi svima nama. I na kraju svog javnog djelovanja, neposredno prije svoje muke, u dvorani Posljednje večere je molio da svi budemo jedno. „Poslušajmo našeg Gospodina. Ne čitajmo njegovu volju kako nama odgovara, svojevoljno, nego kako je Isus čita, jer će od njega i po njemu sve drugo doći na svoje mjesto. Ako se dobro zagledamo u Krista koji je naše sunce, onda sve što je na istoku i na zapadu prepoznajemo kao njegovo, kao njegov dar. Neka nas Gospodin, koji daje svog duha, prosvijetli i svojom snagom nadahne, da zaista znamo poslušati njegovu riječ“ zaključio je o. Jozo. Zadarski paroh Petar Jovanović je rekao da snagom Božje riječi koja je iskorak u vječnu slobodu svatko treba izgovoriti riječ praštanje. Mnogi državnici i političari u gradovima svijeta traže mir, no nema mira ako se ne molimo Bogu. Bog jedini daje mir i praštanje, rekao je o. Petar, dodavši da čovjek ne može istovremeno ići naprijed i natrag. „Ne može u isto vrijeme služiti dva gospodara. Ne možemo služiti bogu i đavlu. Iz jednog izvora ne može u isto vrijeme teći slana i slatka voda. Niti iz jednih usta trebaju ići kletva i blagoslov. Jedno možemo, drugo ne. Bit će korisno ako tako promatramo naše susrete i ponašanje, da se na takvom susretu pojedinac zapita kakva je osoba, kakvi smo ljudi, naše ponašanje“ rekao je paroh. U razmišljanju kakav je kršćanin, kome nalik, čovjek će najbolje preispitati svoju savjest i najdostojnije proslaviti ekumensko zajedništvo koje nije samo među ljudima, nego i druženje s Bogom. „Važno je kako smo ispunili svoj život na zemlji, a ne koje smo nacije“ rekao je o. Petar, poželjevši svima da Bog blagoslovi njihov trud i molitvu, dobre korake, da bude više razumijevanja, mira i sloge, kako bi svaki susret u Božjem hramu bio zalog boljeg i hrabrijeg življenja zajedništva.