BLAGDAN SV. OBITELJI – BLAGOSLOV NOVOG ZVONA NA PLOVANIJI

Blagdan Svete Obitelji u petak 30. prosinca svečano je proslavljen u župi sv. Josipa na Plovaniji u Zadru gdje je zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je blagoslovio zvono posvećeno Svetoj obitelji, za zvonik župne crkve čiji je naslovnik Isusov poočim. „Na blagdan Svete obitelji Crkva poziva pogledati u Isusovo okruženje, u njegove svete roditelje. Blagdanom obitelji Bog pokazuje kakvo povjerenje ima u čovjeka i božansku instituciju obitelji koju je zasnovao kao osnovnu stanicu ljudskog života“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši: to govori kako Bog voli obitelj, na nju računa i smatra je svojim prvim suradnikom u odgoju naraštaja. Otajstvo Božića vodi k otajstvu obitelji koju je Isus svojim rođenjem u obitelji blagoslovio i posvetio, a Marija i Josip su uzori u vjeri i vjerskom ponašanju, rekao je nadbiskup, istaknuvši da je dom svete nazaretske obitelji škola molitve gdje se uči slušati i razmatrati. Nazaretska obitelj nas uči u prvom redu šutnji, podsjetio je nadbiskup na misao Pavla VI., poželjevši da se u čovjeku probudi divljenje prema šutnji, tom divnom i nužnom ozračju duha. U nemirnom i burnom životu zaglušeni smo galamom i bukom, a nazaretska tišina uči kako biti postojan u dobrim mislima, sklon duhovnom životu, spreman dobro osluškivati tajna Božja nadahnuća i poticaje pravih učitelja. „Kako nam je to danas potrebno!? Doček Nove godine je sav u buci. Mnogi poslije tog dočeka osjete kako su prazni. Buka nikad ne ispunjava. Tišina i sabranost pune čovjeka jer ga dovode u vezu s puninom Boga koji je s nama – u tišini govori i preko tišine s nama razgovara“ istaknuo je mons. Puljić pojasnivši značenje molitve kao sastavnog dijela života. „Isus je dirnut potrebama čovjeka i ljudi pogođenih smrću. Zato se obraća Bogu Ocu, sa znanjem da će ga uslišati i razumjeti. Zajedništvo s nebeskim Ocem ga ne udaljuje od ljudi. Dapače, potiče ga da bude pozoran na konkretne ljudske situacije kako bi u njih unio Božju utjehu i ljubav. Naš odnos s čovjekom vodi nas prema odnosu s Bogom. A naš odnos s Bogom iznova nas vraća i vodi našim bližnjima“ poručio je nadbiskup. Molitva jača vjeru. „Zato je nazaretska obitelj pravi model i slika Crkve u kojoj djeca od rane dobi uče doživljavati osjećaj za Boga. Zato se mnogi iz života s roditeljima najviše sjećaju oca koji je predmolio krunicu, blagoslovljivao, majke koja je klečala. Ako su to činili. Zahvaljujući  primjeru roditelja, te geste djeci trajno ostaju u sjećanju i poticaj su da budu bolji. Zato papa potiče obitelji da se pretvore u dvoranu posljednje večere. Istinski kršćanski odgoj ne smije zaobići iskustvo molitve. Obitelj je prva škola molitve. Otkrivajmo ljepotu zajedničke molitve u školi svete nazaretske obitelji“ potaknuo je mons. Puljić, poželjevši da obitelji uvode djecu u život Crkve satkan od molitve i sakramenata. „Obitelji, čitajte i razmatrajte Sveto pismo! To divno Očevo pismo koje nam je Bog otac pisao. Pisma se više previše ne pišu, ali znamo što nam znače. Kako je lijepo naći knjigu gdje se donose pisma. Osjetiti kako je čovjek uspio izreći što je u srcu osjećao. Pismo od muža, žene, brate, oca, majke je draga uspomena. Čuvaš je kao svetinju. Onaj tko ti je pisao, na tom komadu papira izlio ti je svoju dušu; pokazao što osjeća, koliko do tebe drži, što mu značiš. Sveto pismo je Očevo pismo nama. Bog koji vodi brigu o nama, ostavio nam je svoje pismo“ rekao je mons. Puljić. Izmjena bratske i prijateljske riječi, čitanje Svetog pisma i slušanje Božje riječi stvaraju ambijent ugodnog osjećanja u društvu Boga kao u dvorani posljednje večere, gdje se daruje u riječi i euharistiji. „Ako tako činimo, i mi ćemo biti u procesu rasta, a naša djeca i roditelji će napredovati“ zaključio je nadbiskup Puljić.

Zvono je teško 270 kg, ton TI, a izradila ga je talijanska lijevaonica De Poli. Kupljen je sredstvima župljana Plovanije, a a na njemu su natpisi Sveta obitelji, čuvajte nas! i Prvi nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji; pohod pape Benedikta XVI. Hrvatskoj 2011. Na zvonu su motivi Svete obitleji, zavjetnog križa Branimirove godine, loga papinog pohoda Hrvatskoj i geslo ‘Zajedno u Kristu’ te hrvatski grb.