SVETKOVINA SV. MARIJE BOGORODICE I SVJETSKI DAN MIRA

Potrebu odgoja za akciju i motivaciju zadarski nadbiskup Želimir Puljić istaknuo je u propovijedi misnog slavlja koje je predvodio u nedjelju 1. siječnja u katedrali sv. Stošije u Zadru na Svjetski dan mira. U predstavljanje sadržaja poruke pape Benedikta XVI. ‘Odgajati mlade za pravdu i mir’, mons. Puljić je uveo spominjući bitne značajke odgojnog rada. Dilema odgojitelja je kako objediniti pedagoško trojstvo, kako na najbolji i najdjelotvorniji način odgojiti um, oduševiti srce i potaknuti volju. „Čovjek je od rođenja upućen na druge kako bi preživio i bio odgojen. Taj drugi: otac, majka, brat, učitelj, vjeroučitelj, pomaže mu na postati svojim čovjekom“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da odgoj uključuje razvoj umnih sposobnosti, oplemenjivanje osjećaja i osposobljavanje volje za djelovanje. Zato se odgojni proces odvija na tri razine: intelektualnoj upoznavanjem istine, čuvstvenoj odgojem za ljepotu, plemenitost i dobrotu te na voljnoj razini odgojem za akciju i motivaciju. „Budući da nema savršene metode koju možemo naučiti i primjenjivati, to se u pedagogiji naziva ‘križem odgojitelja’. Odgojitelji se često osjećaju razapeti i nemoćni, no usprkos tome ne smiju kloniti upućivati, poticati i odgajati“ naglasio je mons. Puljić pozivajući sve da gledaju s povjerenjem u Boga, usprkos povećanom osjećaju beznađa zbog krize u društvu. Korijeni krize su kulturne i antropološke naravi, tamni veo ne dopušta vidjeti svjetlo, no u takvom svijetu mladi svojom poletnošću i idealizmom mogu pružiti novu nadu svijetu. „Biti pozoran prema mladima i njihovim brigama, saslušati ih i cijeniti primarna je dužnost cijelog društva“ istaknuo je papinu misao mons. Puljić dodavši da Crkva potiče mlade da traže istinu, brane opće dobro, budu otvoreni svijetu i gledaju drugačijim očima na događaje. Prvo mjesto gdje sazrijeva odgoj za mir i pravdu je obitelj, izvorna stanica društva. Odgovorne za odgojno obrazovne institucije nadbiskup je potaknuo da paze da se dostojanstvo svake osobe uvijek poštuje i cijeni. „Neka se pobrinu da svaki mladi čovjek otkrije vlastiti poziv i pomažu mladima da darovi koje im je Bog udijelio donesu plod“ rekao je nadbiskup, poželjevši odgoj koji neće biti u opreci sa savješću i vjerskim načelima djece. Političari neka podrže majčinstvo i očinstvo, da se nikom ne niječe pristup obrazovanju; neka obiteljima omoguće da mogu slobodno birati strukture prikladne za dobro djece. „Kao što postoji pedagoško trojstvo po kojem se pokušava odgojiti um, oduševiti srce i potaknuti volju, postoji i odgojni metodološki troplet po kojim se pokušava izboriti ono najbolje i u nama i kod drugih: to je metoda privikavanja, uvjeravanja i dobrog primjera, rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je ta treća metoda najvažnija, jer riječi potiču, a primjeri privlače. Tragom papinog poticaja nadbiskup je potaknuo mlade da se ne obeshrabre teškoćama u društvu, ne prepuste lažnim rješenjima predstavljenima kao najlakši put za svladavanje problema, da se ne boje preuzeti obaveze i uhvatiti u koštac s naporom i žrtvom. „Ne bojte se izabrati putove koji zahtijevaju vjernost i stalnost, poniznost i predanost. Živite s povjerenjem mladost s dubokom čežnjom za srećom, istinom, ljepotom i ljubavlju koju osjećate! Niste sami. Crkva vas prati, voli i uzda u vas. Bodri vas i želi ponuditi najdragocjenije što ima: da susretnete Krista koji je naša pravda i mir. Mir nije neko dobro koje je već dostignuto, nego cilj kojem svi težimo“ zaključio je papinim željama nadbiskup Puljić, potaknuvši sve u društvu da ulože sve snage u odgoj mladih.