DON MILIVOJ BOLOBANIĆ PREDVODIO DUHOVNU OBNOVU U HKM U LONDONU

U prigodi dvadesete obljetnice obnovljene neovisnosti Republike Hrvatske, odazivajući se Papinu pozivu na novu evangelizaciju, Hrvatska katolička misija London organizirala je duhovnu obnovu i Godišnji skup, od četvrtka 8. do nedjelje 11. prosinca 2011.  godine koje je predvodio don Milivoj Bolobanić, generalni vikar zadarske nadbiskupije, uz glazbenu pratnju kantautora Luke Balvana. Polazeći od nauka Crkve i bogatog osobnog iskustva, don Bolobanić je blagom odlučnošću i  iscrpno govorio odakle izviru korijeni problema ljudi našeg vremena. Iako najčešće uključuju osobne propuste i zalaganja, ipak kao što smo baštinici dobrog naslijeđa moguće je poprimiti i loše utjecaje. Traumatačni događaji u najranijim fazama života mogu biti izvorom kasnijih trpljenja. Negativna životna iskustva uvijek ostavljaju određeni teret u kasnijem životu. Na poseban način područje okultnoga i mnogi izričaji tzv. New Age-a (Novog doba) zamke su na putu mnogima, ne samo mladima. Služeći se evanđeoskim tekstovima, don Bolobanić je posebno naglasio kako je Isus veliki ozdravitelj, te da služba ozdravljenja u Crkvi i dalje neprekinuto traje, osobito  u Euharistiji, te preko pomazanih slugu po darovima vjere i ozdravljenja. Uz više meditativnih tekstova posebno je duboka bila priprema na sakrament ispovijedi, kojem su vjernici pristupili s posbenom dirnutošću. Vrhunac duhovne obnove bila je nedjeljna sv. Misa i Blagoslov s Presvetim. Na kraju je bila i mogućnost iznošenja osobnih iskustava. U spomen na sv. Nikolu, uz blagoslov najmlađima su podijeljeni i prigodni darovi. Misnom slavlju pridružio se vlč. Michael Puljić, svećenik nadbiskupije Birgmingham. Hrvatska katolička misija London djeluje više do 40 godina, a od 1997. vodi je o. Ljubomir Šimunović, franjevac splitske provincije Presvetog Otkupitelja. Boravak u Londonu don Milivoj Bolobanić iskoristio je i za pastoralne pohode nekolicini vjernika iz Zadarske nadbiskupije.

(Marin Milanov)