PREDSTAVLJENI BOŽIĆNI KONCERTI U ZADRU

Tri glazbena božićna događaja predstavili su na konferenciji za medije u srijedu 13. prosinca  u Ordinarijatu u Zadru zadarski nadbiskup Želimir Puljić, don Dario Tičić, organizacijski koordinator, prof. Livio Marijan, Žan Morović i Ivana Lončar Mašina iz uprave OTP banke koja je glavni sponzor koncerta Tisuću glasova Božiću. Pozvali su javnost da sudjeluje u tri blagdanska ugođaja: koncert ‘Tisuću glasova Božiću’ održava se u nedjelju 18. prosinca u 18,00 sati u sportskoj dvorani Jazine u Zadru trinaesti put i tradicionalno u publici okuplja brojne obitelji. Posvećen je prvenstveno djeci i ona su glavni izvođači: zbor dječjih vrtića, osnovnih škola, zadarskih župa i bibinjski sastav Magnificat, OGŠ Sv. Benedikta, Glazbena škola Blagoje Bersa i drugi. Djeca KUD-ova iz Ražanaca i Kali će izvesti dva tradicionalna običaja: dječje molitve i kolendanje, sačuvani običaj na Badnju večer kad djeca u mjestu obilaze obitelji, kade i čestitaju Božić. Kulisu tog glazbenog djela ove godine upotpunjuju žive jaslice iz župe sv. Nikole u Crnom, čija mladež više godina uspješno uprizoruje žive jaslice u svom mjestu. Prikazat će scene najveštenja, Isusova rođenja, poklonstvo pastira i mudraca. Ivana Lončar je izrazila zadovoljstvo što je OTP banka odlučila novčano podržati koncert. „Budući da je Božić dobro vrijeme da se radujemo, to je pravi poklon našem gradu, prvenstveno djeci“ rekla je Lončar. U utorak 27. prosinca u katedrali sv. Stošije u Zadru nastupa veliki zbor Ivana Pavla II. kojeg čine župni zborovi iz nadbiskupije, a pjevao je na Forumu za papina pohoda Zadru. Nastupaju i sopranistice Nela Šarić, Morana Batković, Marta Musap i poznati bas bariton Boris Martinović. Koncert se sastoji od dva dijela, rekao je organizator i dirigent Žan Morović. U prvom dijelu se izvode božićni tradicijski napjevi primorskog, dalmatinskog izričaja, a u drugom hrvatske pjesme i one koje su dijelom našeg božićnog izričaja a dio su svjetske baštine, Tiha noć i Adeste Fideles. Na Bogojavljenje 6. siječnja u crkvi sv. Frane u Zadru prvi put se održava božićni koncert klapa. Odazvale su se 22 muške i ženske klape. Svatko će s po jednom pjesmom predstaviti hrvatsku božićnu baštinu. Žele obilježiti in memoriam i maestrima Ljubi Stipišiću Delmati i Dinku Fiju, velikanima klapske scene koj su preminuli ove godine. Na kraju koncerta sve će klape zajedno otpjevati skladbu Barba Ljube, večernja molitva Bogu. To će biti zahvala Delmati za sve što je učinio u afirmaciji hrvatskog klapskog i sakralnog opusa.