PRVI LITURGIJSKI SPOMEN DRINSKIH MUČENICA

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je misno slavlje na prvi spomendan blaženih Drinskih mučenica u četvrtak 15. prosinca u župi Bezgrešnog začeća BDM na Puntamici u Zadru pohodeći puk na zornici te župe u kojoj djeluju Kćeri Božje ljubavi. „Spominjući Drinske mučenice, Crkva veliča bezuvjetnu ljubav prema Bogu i bližnjemu tih svojih kćeri istinske Božje Ljubavi. One su svojom žrtvom pokazale da su ljubav i praštanje jače od mržnje i zla. Tako je njihova palska i goraždanska kalvarija patnje postala istinskim taborom njihove slavne preobrazbe“ rekao je mons. Puljić istaknuvši: dok su se ubojice ponašale brutalno, u srcima tih redovnica odzvanjale su riječi apostola Pavla kako ih ništa neće rastaviti od ljubavi Kristove. Pobjedu po onome koji ih je uzljubio ostvarile su mučeništvom koje je sud povijesti ocijenio herojskim djelom, pobjedom nepovredivosti redovničkog identiteta i dostojanstva žene. Tragom evanđeoskog navještaja o Ivanu Krstitelju koji nije bio slabić ni trska koju vjetar ljulja, nadbiskup je rekao da se to odnosi i na Drinske mučenice. „Radije su same, doslovno, skočile u smrt, nego pogazile zavjet djevičanstva. Kao što je Isus rekao učenicima ‘Pođite i javite Ivanu što ste čuli i vidjeli’, Crkva u Sarajevu je 24. rujna obznanila svijetu: Pođite, vidite i divite se njihovom hrabrom svjedočanstvu. Proglašenje blaženima Drinskih mučenica bio je znakovit i poučan događaj s nakanom da se ne zaboravi. Bila je to skupna molitva okupljenog puka sa svih strana Europe za mir i budućnost ovog starog kontinenta“ poručio je nadbiskup Puljić. Podsjetio je da su sestre Jula, Berchmana, Krizina, Antonija i Bernardeta djelotvorno svjedočile kršćansku ljubav, požrtvovno njegujući bolesnike, hraneći djecu u domu, pomažući siromahe i prosjake koji su dolazili s Romanije. Iako su se mogle povući u mirnije Sarajevo, ostale su živjeti s ljudima i služiti onima kojima su bile potrebne. Sačuvano pismo s. Jule koje je pisala s. Franciski na dan uhićenja, 11. prosinca 1941. g., pokazuje slutnju da se dolazak Gospodnji približio, rekao je nadbiskup citirajući: „O ta krvava Bosna, do vijeka nema u njoj mira. Pomozite nam moliti i žrtvovati da se ovo zlo već jednom smiri ili da se mi preselimo u bolji život te ne gledamo toliko zlo oko nas. Ostajte s Bogom i molite za nas, jer dani su zli“. Mons. Puljić je zazvao molitveni zagovor blaženih Drinskih mučenica koje su život gradile na Kristu stijeni i na vrijednostima kojima su bile vjerne i po cijenu života.