Dušni dan

p10100121Misu za sve pokojne i vjerne mrtve na Dušni dan u ponedjeljak 2. studenog u crkvi Gospe od Zdravlja u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. “Smrt je uvijek tajna i u svakom razdoblju čovjekova odlaska može se postaviti pitanje ‘Zašto odlazi, rano je’. Ljudi često kažu ‘Šteta, to je gubitak za obitelj, narod, kulturu, čovječanstvo’. No to su samo ljudski izrazi koji u svjetlu Božjeg govora nemaju jamstvo točnosti ni istinitosti. Sve je drugačije u Božjim očima čije misli nisu naše misli i prema Božjoj riječi, međusobno su udaljene kao nebo od zemlje” rekao je mons. Prenđa istaknuvši da je nabitnija činjenica da je čovjek pozvan na savršenstvo. To je smisao njegove besmrtnosti. A godine života ne igraju bitnu ulogu jer kod Boga je jedan dan kao tisuću godina i obratno. Bitno je postignuće duhovnog života u Bogu, poručio je nadbiskup. “Krist nas je naučio moliti ‘Ne uvedi nas u napast’. To je napast odustajanja od dobra i zajedništva s Bogom. Da se to ne bi dogodilo, Bog u svojoj ljubavi poziva čovjeka na zajedništvo sa sobom u vječnoj zbilji. To ljudima ostaje tajna jer obično ne mislimo pozitivno o Božjim postupcima iako smo posvemašnje neznalice o njegovom postupanju. Zato nam Božja riječ razbija sumnje da je Bog nepravilno postupio” rekao je mons. Prenđa navodeći citat iz Knjige Mudrosti da je čovjek uzdignut tj. pozvan u vječnost kako zloća ne bi izopačila njegov razbor ili mu himba zavela dušu. “Bog vidi čovjekovu prošlost, sadašnjost i budućnost i baš ništa mu ne može biti skriveno u čovjekovom životu. On najbolje zna zašto nekog podiže s ovog svijeta. U čitanju se vidi kako je Bog uzeo pravednika iz grešničke sredine. Bog čovjeka voli i želio ga je sačuvati od moguće zle stranputice u koju može skrenuti” rekao je mons. Prenđa, dodavši da su i mnogi umrli bili zreli da ih Gospodin uvede u svoje odaje.

Mons. Prenđa je podsjetio da Crkva tisuću godina slavi spomen vjernih mrtvih a porijeklo toga je u benediktinskom samostanu u Clunyju u Francuskoj. Otad je u Crkvi rasla svijest o položaju duša pred Bogom kojie nisu postigle stranje nedužnosti. Crkva je nauk o čistilištu potvrđivala i na kasnijim saborima. Nadbiskup je pozvao na molitvu za duše u čistilištu jer tako u nama raste poniznost da smo prijestupnici, ali i vjera o zajedništvu svetih: Crkve u hodu, trpeće na putu iskupljenja u čistilištu i slavne Crkve u nebu koja je već baštinica Kristove uskrsne proslave.