SVETKOVINA SVIH SVETIH

p1013341Sveti nisu mala kasta izabranih, već bezbrojno mnoštvo prema kojemu nas liturgija Svih Svetih potiče da podignemo pogled, rekao je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa predvodeći misno slavlje u zadarskoj katedrali sv. Stošije na svetkovinu Svih Svetih u nedjelju 1. studenog. U tom mnoštvu nisu samo sveti, službeno od Crkve priznati i proglašeni za štovanje, nego krštenici svakog vremena i naroda koji su, s ljubavlju i vjernošću, tražili volju Božju. Sve ih povezuje želja da utjelove u svoj život Evanđelje po nadahnuću Duha Svetoga. Na svetkovinu Svih Svetih Crkva očituje svoju ljepotu Kristove zaručnice,  izvor i model svake svetosti, rekao je nadbiskup, dodavši da se, gledajući na svijetli primjer svetih, u nama budi velika želja da budemo kao i oni sveti: da živimo u Božjoj blizini. U tome je poziv svima nama, kako je naglasio i Drugi Vatikanski sabor i predlaže svima da ga ostvarujemo u našem životu. „Da bismo postali sveti ne trebamo činiti  velika djela ili izvanredne stvari, posjedovati izvanredne karizme. Potrebno je prije svega slušati Isusa; i dok ga slijedimo ne smijemo se obeshrabriti kad dođu poteškoće. Iskustvo Crkve pokazuje da svaki oblik svetosti, a mnogi su njeni putevi, uvijek prolazi putem križa i odricanja od samog sebe. Biografije svetih žena i muževa pokazuju kako su u poučljivosti Božjim planovima doživljavali velika trpljenja, progone i mučeništva. Ustrajali su u svojim zadaćama prošavši kroz velike nevolje” istaknuo je mns. Prenđa, naglasivši da je primjer svetih nama ohrabrenje da slijedimo njihov put i osjetimo radost koja se oslanja na Boga, jer je jedini pravi razlog žalosti za čovjeka da živi daleko od njega. „Svetost zahtijeva trajni napor, ali je moguća svima jer više no što je čovjekovo djelo jest dar Božji. Što više nasljedujemo Isusa i ostajemo s njim povezani, to više ulazimo u tajnu božanske svetosti. Kad shvatimo da smo od njega neizmjerno ljubljeni, to nas potiče da i mi ljubimo ljude oko sebe” rekao je zadarski nadbiskup. U svjetlu navještenog Evanđelja o blaženstvima, istaknuo je da ona izražavaju otajstvo Isusove osobe, smrti i uskrsnuća, muke i uskrsne radosti. Slijedeći duh tih blaženstva u svojim životnim okolnostima, svatko može biti dionik Isusova blaženstva na nebu, poručio je mons. Prenđa. Poželio je da zazovemo pomoć svih svetih i nasljedujemo ih te da njihovim zagovorom odgovorimo na božanski poziv, osobito zagovorom Majke Marije koja je ogledalo svake svetosti.