17. OBLJETNICA HKUMST-A ZADAR

Sedamnaesta obljetnica djelovanja Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar održana je u subotu 5. studenog u velikoj dvorani samostana Školskih sestara franjevki u Arbanasima u Zadru. Taj je susret i Godišnja skupština na kojoj je Upravni odbor izvijestio o svom radu. Članovi HKUMST-a sastaju se u prostoru svoje udruge na tjednim molitvenim susretima, organiziraju hodočašća, pokretači su velike godišnje humanitarne akcije pomoći Zadrana Vukovaru, redovito duhovno i materijalno pomažu potrebne u zdravstvenim i socijalnim ustanovama: bolnicama, domovima za stare i djecu s posebnim potrebama, komunu. „Vjernici bi se trebali brinuti za sve ljude, one koji mnogima ništa ne znače, smatraju ih nevažnima, nepotrebnima. Tu naša Udruga vidi svoje poslanje i radost djelovanja. To su ohrabrenje i molitva, da bi pale ljuske s očiju i otvorilo se srce, te prepoznali i uzljubili Gospodina. Ako smo u životu osjetili i doživjeli ljepotu vjere i ljubav Božju, ne možemo a da to blago ne ponudimo i drugima. Nijedna zemaljska cijena nije previsoka, naš umor ili obveze, a da ne bismo ponekad mogli uprisutniti Gospodina gladnima i žednima ljubavi“ rekla je s. Melhiora Biošić, predsjednica HKUMST-a, istaknuvši kako je Bog svakome dao darove koji nisu samo za tu osobu, nego i za druge. „Dovesti dušu k Bogu najuzvišeniji je posao na svijetu. Nijedan kršćanin nije izuzet od toga. Treba nam biti radost i čast da možemo biti Isusova ispružena ruka na ovom svijetu“ rekla je Biošić. Riječ ohrabrenja uputio je i duhovnik don Jerko Gregov. Kršćani trebaju dati doprinos svijetu, Crkva treba biti i dati znak, istaknuo je povjerenik za crkvene pokrete zadarske nadbiskupije mons. Ivan Mustać, dodavši kako je Crkva pozvana izaći iz svojih prostora i približiti se teškoćama suvremenog čovjeka. „Smisao misijskog pastorala je približiti čovjeka Bogu i pomoći mu gdje god se nalazi. Treba se što više organizirati, Crkvi trebaju proroci koji imaju hrabrosti reći pravu riječ. To što vi činite je proročka služba“ poručio je mons. Mustać članovima Udruge. Doprinos medicinskog osoblja nekad se, nažalost, zanemari nauštrb drugih djelatnika zdravstvenog sustava, rekao je zadarski dožupan Đani Bunja. Zadarski gradonačelnik dr. Zvonimir Vrančić istaknuo je profesionalnu odgovornost i ljubav prema poslu članova Udruge koji znaju kako ljudima dati svoju dobrotu. „Ružno je kad se zdravstveni sustav predstavlja u lošem svjetlu, jer znam koliko ljubavi i sebe dajete za dobro čovjeka. I izvan svog radnog vremena nalazite potrebu da čovjeku dodatno pokažete ljubav i dobrotu. Vaša Udruga jedno je od svjetala i pokazatelj kakvi ljudi trebamo biti“ rekao je dr. Vrančić, zahvalivši im na svemu što rade. Udruga uspješno surađuje s učenicima Klasične gimnazije Ivan Pavao II., OŠ Krune Krstića u Arbanasima i Medicinske škole Ante Kuzmanića čiji je ravnatelj Davor Vidaković pozdravio svečanost, kao i dr. Neven Birkić, zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar. Mladen Mavar, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Ugljan rekao je da su humanitarni rad i molitva uzvišeni i sveti. Ravnatelj Strukovne škole Vice Vlatkovića Tihomir Tomčić izrazio je divljenje i priznanje radu Udruge koja oplemenjuje i razveseljuje druge i sebe. Istaknuo je da impresionira njihova ljubav te su i njima nadahnuće u radu. Ljubav je ključ raja, poručili su članovi vokalnog sastava udruge Magnificat koji je proslavio desetu obljetnicu djelovanja. Nastupili su i svećenička klapa Sv. Zoilo, mladići iz Jankolovice te novoosnovana dramska sekcija Udruge koja je na poučan i šaljiv način scenski uprizorila aktualne životne situacije.