ZAVRŠEN TROSTRUKI JUBILEJ BENEDIKTINKI SV. MARIJE

Trostruki trodnevni jubilej benediktinki sv. Marije u Zadru završen je u subotu 29. listopada pohodom koludrica, predstavnika vlasti i brojnog puka u tri autubusa i desetcima osobnih automobila u njihov novoizgrađeni kompleks u Smilčiću kojeg su došle preuzeti popraćeno molitvom. Svojevremeno je koludricama u vizitaciji izaslanstvo nadležne rimske kongregacije preporučilo da nađu prostor za rekreaciju i odmor u tišini, budući da su dvije trećine njihovog samostanskog kompleksa nakon obnove crkve sv. Marije pripale prostoru Stalne izložbe crkvene umjetnosti u kojem je sakralno blago izloženo javnosti. U svetište crkve sv. Marije 1943. g. je pala bomba i razorila crkvu. Tek je 1968. g. prekinuta zabrana obnove crkve, koju dotad komunističke vlasti nisu dopuštale. Početak obnove utjecaj je tadašnje Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, no uvjet je bio da koludrice borave samo u jednom krilu samostana, a druga dva krila neka budu prostor SICU-a. Kompleks s vinogradima i voćnjacima na četiri hektara u Smilčiću obnovljen je nakon dvije i pol godine i koludrice će ga koristiti povremeno. Osobito ljeti, zbog brojnih manifestacija u njihovom okruženju, samostan sv. Marije u gradu izložen je buci. Na putu do Smilčića puk je zastao u Zemuniku Gornjem kod rodne kuće blagopokojnog zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe kojem su koludrice htjele zahvaliti za povezanost s njihovim samostanom i pružanoj podršci. Tu ih je s pukom dočekao zemunički župnik Zdenko Dundović te je izmoljena molitva odrješenja.  Predvođeni Katedralnim zborom sv. Stošije s voditeljem Žanom Morovićem otpjevali su pjesmu ‘Slavim te Gospode’, omiljenu pjesmu nadbiskupa Prenđe.

Na ulazu u Smilčić koludrice i puk dočekao je župnik Smilčića don Jure Zubović s vjernicima Smilčića, ministrantima i križem, te su svi u povorci moleći litanije došli do njihova zdanja. Tu su izmolili Šesti čas. To je veliki dan za župu Smilčić, rekao je župnik Zubović, koji je nakon boravka u zdanju koludrica sve pozvao u župnu crkvu Gospe od Zdravlja u Smilčiću. Tu im je predstavio povijest župe i crkve, a o koludricama je govorio i njihov prijatelj, književnik i pjesnik Joja Ricov. Kompleks koludrica nalazi se na raskrižju putova u Ravnim kotarima, plodnom poljoprivrednom području, te su u agapeu bili posluženi vino i likeri iz benediktinskih vinograda u Smilčiću. U svečanosti je sudjelovao puk iz Zadra i  ravnokotarskih mjesta, a na podršci i povezanosti svima je zahvalila opatica Anastazija Čizmin, 180. poglavarica ženskog benediktinskog samostana sv. Marije u Zadru.