GODIŠNJI SUSRET ZMAJSKIH STOLOVA JUŽNE HRVATSKE U ZADRU

Godišnji susret članova Zmajskih stolova južne Hrvatske (Dubrovnik, Split, Šibenik i Zadar) u subotu 22. listopada završen je sudjelovanjem članova te Družbe u svečanom misnom slavlju u katedrali sv. Stošije u Zadru koje je na prvi spomendan bl. Ivana Pavla II. predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Nakon mise, članovi Družbe susreli su se s mons. Puljićem u sjemeništu ‘Zmajević’, kojom prigodom im je zahvalio za sve što čine u afirmaciji hrvatske baštine, podržavši njihove daljnje aktivnosti. Među njima je i želja te Družbe da financiraju spomenik bl. Ivana Pavla II. na Udbini. Sudionici susreta posjetili su zadarsko zaleđe: u Benkovcu su razgledali kaštel Benkovića, izložbu i povijesni lokalitet Asseria uz stručno vodstvo dr. Ive Fadića. Pohodili su i drevnu crkvu sv. Ilije u Parčićima koju Družba obnavlja te će opet biti u funkciji. U Škabrnji su se poklonili žrtvama pred masovnom grobnicom i pomolili za stradalnike Domovinskog rata. U Zadru su posjetili jedinstveni Muzej antičkog stakla. „Družba braće hrvatskog zmaja danas je još potrebnija nego prije. Živimo u vremenu kad se zatiru kulturne i tradicijske vrijednosti, a Družba radi na očuvanju vrijednosti hrvatskog naroda. Želimo ukazati na iznimno važne osobe koje su kroz povijest radile u Hrvatskoj i za Hrvatsku; da se osvjedoči vrijednost hrvatskih ljudi i njihovog odnosa prema Europi i svijetu, svih njihovih znanstvenih i kulturnih vrijednosti kojima su doprinijeli općem stvaralaštvu“ rekao je dr. Zlatko Begonja, pročelnik Zmajskog stola u Zadru. Na susretu je sudjelovao i Nevio Šetić, veliki meštar Družbe braće hrvatskog zmaja iz središnjice u Zagrebu, gdje Družba djeluje u kuli nad Kamenitim vratima. Družba je obnovljena 1990. g. a bavi se očuvanjem i promicanjem hrvatskog kulturnog identiteta. Nakon Drugog svjetskog rata bili su zabranjeni te su im oduzete i insignie, znakovi identiteta zmajske braće, koje nastoje vratiti.  Svoje djelovanje žele prenijeti na Zmajske stolove koji sad djeluju u svakoj hrvatskoj županiji. Žele povezati različite društvene skupine, učvrstiti identitetske vrijednosti i dostojanstveno obilježavati svekoliki hrvatski identitet organiziranjem znanstvenih skupova, kolokvija na kojima se o tome raspravlja, glazbenih programa, podizanjem spomenika, bisti i ostalim.