NADBISKUP PREDVODIO MISNO SLAVLJE ZA SUDIONIKE SIMPOZIJA CRKVENIH PRAVNIKA

Sudionici petog međunarodnog simpozija crkvenih pravnika, koji su stručnim izlaganjima predstavili bogatstvo pravnog razmišljanja, potaknuli na otvorenost u slušanju i raspravama, u petak 21. listopada sudjelovali su u misnom slavlju u crkvi sv. Šimuna pravednika u Zadru. Misno slavlje predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić, koji je sve srdačno pozdravio i izrazio podršku njihovom radu važnom u poslanju Crkve. Propovijedao je dubrovački biskup Mate Uzinić, duhovnik Hrvatskog kanonističkog društva, sudionik prvog dana Simpozija. Pozvao je pravnike da Dubrovnik sljedeće godine bude domaćinom šestog njihovog simpozija, što su svi rado prihvatili. „Sanjamo društvo u kojem neće trebati kanonsko pravo. U Božjem kraljevstvu Bog će biti sve u svemu. Do tada, pozvani smo onime što radimo učiniti svijet boljim,  međuljudske odnose podnošljivijima“ rekao je biskup Uzinić, poželjevši da Simpozij pomogne i bude korak naprijed svakome da na svom mjestu bolje obavlja povjerenu službu i tako pomaže Crkvi u konkretnoj povijesti, da bolje odgovori izazovima vremena. Biskup Uzinić svetog Šimuna pravednika smatra poticajem za ispitivanje znakova Božje blizine u sadašnjosti, kako bismo bili pripravni za budućnost. Sv. Šimun je po dolasku u hram osjetio kairos, da je ovo vrijeme milosti. „Pozvani smo otkrivati znakove Božje prisutnosti i blizine u sadašnjosti. Znakovi trebaju biti protumačeni u svjetlu trajnih znakova Božjeg kraljevstva kad će Bog biti sve u svemu“ rekao je mons. Uzinić, videći u tom kontekstu i razmatranja pravnika o konkretnim teškoćama ustrojstva crkvenih sudova, kako bi bili što učinkovitiji, u svjetlu Božje riječi. Biskup je podsjetio da je Drugi vatikanski sabor razvio cijelu teologiju o znakovima kao temelj za dijalog Crkve sa svijetom. Zadatak Crkve je iščitavati znakove, tumačiti ih u svjetlu Evanđelja, da bismo kroz to svjetlo mogli pronaći odgovore. „I godišnji susret Hrvatskog kanonističkog društva je milosno vrijeme u kojem pokušavamo u svjetlu Evanđelja iščitati kanonske propise zadane u konkretnom prostoru. Predavanja i sve što činimo dar su Božje milosti i pomažu da se duhovno i stručno pripremimo za suočavanje sa životom u konkretnom svijetu i vremenu – da ljude koji dolaze s teškoćama, rastavama, približimo Božjem kraljevstvu“ rekao je mons. Uzinić, poželjevši da unutarnji zakon čovjeka bude usklađen s Božjim zakonom. „Dolaze nam slabi ljudi, koji bi htjeli, a padaju. Shvatimo da smo i mi slabi ljudi. Dok smo poslani drugima, budimo svjesni da i mi padamo. Milost Isusa donosi pobjedu, ne naš trud i zakoni. Oni mogu pomoći da slijedimo njegov put, ali na kraju, sve se svede na Božju milost“ rekao je dubrovački biskup Uzinić.