Blagdan sv. Dimitrija

p1013265Blagdan sv. Dimitrija svečano je proslavljen u sveučilišnoj crkvi sv. Dimitrija u Zadru misnim slavljem koje je u ponedjeljak 26. listopada predvodio zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. U misi je sudjelovala akademska zajednica Sveučilišta u Zadru, profesori i studenti s rektorom dr. Antom Uglešićem. Nadbiskup im je poželio blagoslovljenu akademsku godinu, rast u znanstvenim spoznajama, mudrost u odabiru vrednota koje ne postiđuju i da budu tražitelji istine. “Cilj Sveučilišta je voditi ljude k istini i čovječnosti. Naša najdublja težnja za istinom ne završava u okviru vremena i prostora. Naše traganje nije osuđeno na ispraznost ukoliko prihvatimo ponuđenu istinu o onome što čovjek u sebi nosi kao slutnju i želju: biti, a ne nestati” rekao je mons. Prenđa dodavši da je kršćanstvo oduvijek čovjeku htjelo dati odgovor na pitanja o njegovom smislu i životu. Tome su stremila misaona traženja svih vremena u kojima se čovjek zapliće u akademski skepticizam. Uza sve znanstvene spoznaje čovjek ostaje bez pravog odgovora koji je smisao njega, napretka i civilizacije. “Krist je po Crkvi ponudio poruku o životu koji vodi k vrhunskoj mudrosti – Bogu. No ta mudrost nema samo spoznajnu vrijednost nego i preobraziteljsku snagu jer je kršćanstvo usmjereno na suživot ljudi” rekao je mons. Prenđa istaknuvši da povijest kršćanstva nudi odgovore na čovjekova pitanja o njemu samome, svijetu, smislu individualnih i kolektivnih napora. Vjera nije samo odgovor našem razumu nego i našem pitanju kako organizirati svakodnevni život dostojan čovjeka u sveučilišnom krugu, obitelji, u krugu istomišljenika ili ljudi koji ne dijele iste poglede s nama o mnogim važnim pitanjima života i društva. Isus je na našem putu, on je mudrost i snaga koja može ispuniti čovjeka, poručio je nadbiskup. Pred sve je za uzor stavio sveti lik Dimitrija istaknuvši da kršćanstvo ima ljude koji kroz cijelu njegovu povijest, hranjeni duhom evanđelja, utjelovljuju najpoželjnije stavove prema čovjeku i njegovim potrebama. Takva je osoba i Dimitrije, đakon srijemskog biskupa Ireneja, koji je 304. g. pogubljen zbog čuvanja svetih knjiga. “Dioklecijan je bio strastveni zatirač knjiga misleći da će zatiranjem riječi zatočiti i duh. Dimitrijev lik nas poziva na ljubav prema knjizi koja nas obogaćuje znanjem i osposobljava za životni poziv, ali i na ljubav prema Knjizi Života, mudrosti koja je svima progovorila u Isusu Kristu” zaključio je nadbiskup Prenđa.