Susret Fokolara iz Splita i Zadra

„Naš put p1013210je ljubav” geslo je susreta fokolara iz Splita i Zadra održanog u nedjelju 11. listopada u dvorani Sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Uz mlade i odrasle splitske i zadarske fokolare, na susretu su sudjelovali i Andrea Kadunc, odgovorna za fokolare u Dalmaciji i zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. Izrazio je priznanje razvoju Djela Marijina rekavši da su sve karizme u Crkvi sukladne te ih je ohrabrio u želji što ne žele biti drugi nego drugačiji. „Drugi znači biti izoliran, pobjeći negdje, ali vi ste utkani u svijet. Veliki ste dar Crkvi i lijepo je po vama čuti kako je moguć drugačiji svijet. Podržavam vas, bolno je vidjeti mlade koji ne znaju za sebe, čije krikove s ulica čujemo usred noći za vrijeme njihovih izlazaka, a oni traže smisao, u konačnici Boga” rekao je mons. Prenđa. Na susretu je prikazan video zapis obraćanja Chiare Lubich mladima na svjetskom susretu mladih s Ivanom Pavlom II. u Španjolskoj 1989. g. Potreba ljubiti konkretno djelima, ljubiti prvi jedna je od njenih poruka uz primjere kako ti koraci mijenjaju nas a onda i cijeli svijet. Također je prikazan film i opisani dojmovi sa Superkongresa fokolara ovog kolovoza u Indiji, kad je susret ‘Mladi za ujedinjeni svijet’ održan prvi put izvan Italije, uz poruku ‘Slijedi svjetlo, ne boj se noći’. Fokolari trenutno prikupljaju pomoć za stradale od poplava u Filipinima i provode projekt ‘City fest – Zajedno za naš grad’ u sklopu kojeg evangeliziraju pohodeći domove, bolnice i sve ljude koji nose lice napuštenosti i boli, u želji da ublaže njihove boli. Preko aktivnosti građanstva žele oživjeti postojeće strukture, pokrenuti aktivnosti specifične za pojedini grad i kulturu jer je Chiara govorila ‘Jedan grad nije dovoljan’. Tražeći Isusa u ranama gradova nastoje da dobro što više kruži  vrednujući ulogu bola u ostvarenju ideala ujedinjenog svijeta. Stoga su poručili: ‘Tamo kamo ne možeš stići neka stignu tvoje molitve i bol, ujedinjene s Isusom na oltaru’. Istaknuli su ‘Zlatno pravilo’ – Čini ono što želiš da drugi tebi čine, ukazujući na Chiarin poticaj da čovjek učini sve kako se poslije ne bi kajao što je premalo ljubio.

p1013225Mladi fokolari svjedočili su kako činiti izbore i vježbati slobodu poručujući da je Isus mjerodavni sugovornik u rješavanju svih životnih pitanja. Slavica Zubčić je posvjedočila kako je Isusa kao mudrost otkrila na posve nov način osluškujući u svakom trenutku što od nje želi. Svoj zadnji ispit nikako nije mogla položiti, a bila je sigurna da će joj to uspjeti iz prve, kao i inače. „Profesor mi je svaki put govorio da još dovoljno ne znam. To je za mene uistinu bio susret s Isusom napuštenim. On me učio drugačijoj mudrosti od one koju sam ranije poznavala i pozvao me da ga ponovno izaberem. Kasnije sam shvatila da je to bila zadnja lekcija na fakultetu koju sam dobila od samog Isusa. Od tada puno bolje razumijem ljude oko sebe, osobito one s teškoćama. To me ojačalo, osobito u strpljenju potrebnom u mom poslu u bolnici” rekla je Slavica. Svjedočili su i zaručnici Mario i Marija Jurić iz Vranjica. Nastupio je i sastav ‘Jedinstveni sklad’, nastao spontano nakon Chiarine smrti. Pjevali su na misi za Chiaru nakon njene smrti i otada se trajno okupljaju te sad pripremju i svoj prvi CD. U zboru su mladi i odrasli članovi nekoliko obitelji, a sastav je animirao i večernje misno slavlje u katedrali sv. Stošije u kojem su sudjelovali fokolari.