BLAGDAN SV. EUFEMIJE U SUTOMIŠĆICI

Blagdan sv. Eufemije svečano je proslavljen u petak 16. rujna u župi sv. Eufemije u Sutomišćici na otoku Ugljanu, koja se prvotno zvala sv. Fuma, po skraćenici svetičinog imena. Misno slavlje u župnoj crkvi sv. Eufemije iz 14. st. predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić kojem je to prvi pohod toj župi. Uvodno ga je pozdravio župnik don Antun Pećar. Sutomišćica je duhovnim zvanjima plodna glagoljaška župa koja je Zadarskoj nadbiskupiji dala 152 svećenika. Pet je živućih: Nedjeljko Ivanov, Mario Gržanov, Šime Perić, Mladen Kačan i Filip Kucelin. Iz te župe potječe i pet koludrica zadarskog benediktinskog samostana sv. Marije te opatica Anastazija Čizmin, kao i benediktinka Lucija Franin u šibenskom samostanu sv. Luce koja je proslavila zlatni redovnički jubilej, 50 godina monaških zavjeta. „To su bogatstva prošlosti hrvatskog naroda, ali i sadašnjosti. To je plod življene vjere  tolikih ljudi koji su poput sv. Eufemije znali koga slijede i kome sve darovaše” rekao je don Antun. Nadbiskup Puljić je poželio da i sadašnji naraštaj slijedi vrednote koje je sv. Eufemija, kćer uglednog građanina iz Kalcedona blizu Carigrada, posvjedočila mučeničkom smrću. Zbog kršćanskog uvjerenja u vrijeme Dioklecijana zatvorena je, mučena i bačena lavovima koji je nisu rastrgali, no podlegla je ozljedama nanesenima u areni. Umrla je 16. rujna 304. g. Nadbiskup je istaknuo važnost štovanja duha kršćanskih mučenika kako su to pobožno činili i prvi kršćani, te su čuvali njihova tijela, tako i tijelo sv. Eufemije koje je preneseno u Carigrad. Tu je car Konstantin njoj u čast podigao veliku crkvu u kojoj je sarkofag ostao do 800. g., kada je dospio u Rovinj. Život župe u Sutomišćici obogaćuje i dobročinstvo angažirane vjernice iz Beča, dr. Valtraut Schwarzkopfer, kojoj se za svojih ljetovanja toliko svidio duh te župe da joj iz ljubavi prema Bogu i Crkvi daruje svoje talente i sposobnosti; ta je stručna umjetnica zadnje tri godine marljivo obnovila i restaurirala tri oltarne slike župne crkve, među njima i glavnu oltarnu sliku staru 300 godina, a prikazuje motiv Uznesenja Marijina okružene svecima, među kojima je i sv. Eufemija. Mons. Puljić je ohrabrio vjernike da u sv. Eufemiji vide uzor nepokolebljive predanosti u ljubavi i vjernosti Bogu, za dobro čovjeka, iako to nekad dovodi do razapinjanja od strane okruženja, što je doživio i Gospodin. Tako čisto življenje ideala nadahnuće je i umjetnicima, te je, izražavajući ujedinjenost u proslavi s Crkvom u Rovinju čija je Eufemija zaštitnica, nadbiskup spomenuo značaj rovinjskog iluminiranog kodeksa pod nazivom ‘Manuskript na pergameni s crtežom crkve Sv. Eufemije u Rovinju, 14. ili15. st.”. On obuhvaća vrijedne tekstove iz starokršćanske i srednjovjekovne povijesti i sadrži život zaštitnice sv. Eufemije, pisan za potrebe rovinjske crkvene zajednice. Njegova ljepota stila, dramatično, suptilno nijansiranje dijaloga unutar kojih se isprepliću vjersko nadahnuće i zanos te propitivanje smisla života, elementi su i moralne poruke koja vjernika suočava s važnim civilizacijskim pitanjima, rekao je mons. Puljić, istaknuvši da su duša i dostojanstvo života u Božjim rukama i neuništvi, usprkos poniženjima koje čovjek na ovom svijetu, poput sv. Eufemije, zbog vjernosti Kristu može doživjeti.