MISA POVODOM POČETKA ŠKOLSKE GODINE 2011./2012.

Zadarski srednjoškolci sa svojim ravnateljima i profesorima okupili su se u ponedjeljak 12. rujna na misnom slavlju povodom početka nove školske godine, a ove je godine prvi put služeno u tri župe s obzirom na mjesta na kojima se srednje škole u gradu nalaze. U katedrali sv. Stošije u Zadru misno slavlje predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić, poželjevši blagoslovljen i plodan rad, blagoslov novoj školskoj godini i učenicima, da u procesu rasta osjete da je Bog s njima, da ih prati i voli. U zadatku stvaranja boljeg, ljepšeg i pravednijeg svijeta odgovorne su sve odgojne institucije koje uvode u nove spoznaje, uče zajedno žIvjeti, raditi, pomažu rasti u dobroti i plemenitosti, kako bi učenjem i zalaganjem humanizirali vrijeme i prostor u kojem živimo, rekao je nadbiskup. Odrasli su nezamjenjiva škola života te je mons. Puljić potaknuo na suradnju roditelja i učenika. „Crkva vas podržava u odgojnom poslanju i zadatku. Zbog važnosti odgoja i obrazovanja trudi se pomagati svim nositeljima odgojnog procesa“ rekao je nadbiskup, opisujući početak škole kao iščekivanje novih i starih susreta. „Mladost je razdoblje traženja, provjeravanja. Sastavni dio mladosti je znatiželja koja se osjeća zbog građe predmeta koju će se proučavati i zbog novih ljudi koje će se susretati. Mladi predstavljaju idealne oblike života kojima se Crkva raduje jer u njima vidi svoju obnoviteljsku snagu, rast i pomlađivanje, svoju budućnost. Crkva o djeci i mladima razmišlja s povjerenjem i nadom, jer mladi su usmjereni prema rastu i napretku u svakom pogledu. Neka misa koju slavimo bude zalog tog napretka“ poručio je nadbiskup Puljić koji je predstavio i sadržaj svog Pisma koje je uputio povodom početka nove školske godine.

U katedrali sv. Stošije sudjelovali su učenici i profesori iz sljedećih škola: Gimnazije Jurja Barakovića, Gimnazije Vladimira Nazora, Pomorske škole Zadar, Prirodoslovno – grafičke škole, Škole primjenjene umjetnosti i dizajna, Zadarske privatne gimnazije s pravom javnosti i Klasične gimnazije Ivana Pavla II. s pravom javnosti. U crkvi Uznesenja BDM na Punatmici u Zadru župnik Emil Bilaver predvodio je misno slavlje za učenike i nastavnike Ekonomsko – birotehničke i trgovačke, Hotelijersko – turističke i ugostiteljske škole te Gimnazije Franje Petrića. U župnoj crkvi Rođenja sv. Ivana Krstitelja na Relji u Zadru župnik fra Branko Lovrić predvodio je misno slavlje za učenike Tehničke škole Zadar, Strukovne škole Vice Vlatkovića, Obrtničke škole Gojka Matuline, Medicinske škole Ante Kuzmanića, Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića te Glazbene škole Blagoje Bersa.