SVETKOVINA VELIKE GOSPE U PAGU I ŠKABRNJI

Na svetkovinu Velike Gospe u ponedjeljak 15. kolovoza zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je svečana misna slavlja u župama Uznesenja BDM u Pagu i Škabrnji, koje tradicionalno okupljaju tisuće vjernika. U Pagu je svetkovina počela u   svetištu Gospe od Staroga grada gdje su u ranim misama sudjelovali hodočasnici koji su Gospu došli počastiti pješice s cijelog otoka Paga. Svečana večernja procesija s čudotvornim Gospinim kipom počela je u Marijinom svetištu u Starom gradu, nakon koje je u zbornoj, župnoj crkvi Uznesenja BDM u Pagu koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio nadbiskup Puljić. I u Škabrnji, čija je župna crkva Uznesenja BDM u  Domovinskom ratu bila sravnjena sa zemljom, a Gospinom kipu je agresor odrubio glavu i zasjekao sjekiru u grudi, mons. Puljić je predvodio procesiju s novim velikim Gospinim kipom kroz sad obnovljeno mjesto.

U propovijedi je nadbiskup potaknuo na razmišljanje o ulozi žene i majke u životu naroda i Crkve, poželjevši da očevi i majke budu dostojni svog roditeljskog poziva. Istaknuvši da je majka veliki misterij, izvor života, nositelj najvišeg altruizma, nesebičnosti i požrtvovnosti, nadbiskup je rekao da je majka uvijek ljudima bila draga; majku se štuje i voli. Njena je ljubav nesebična i vjerna. „I kad nas svi zaborave, majka nas napustiti neće. Ona je ljudima svetinja. Nju se spominje i zove kad je najteže, u boli i umiranju. Valja nam o tome razmišljati jer proživljavamo veliku krizu dostojanstva žene i strašnu krizu materinstva. Nije, naime, svaka majka velika. Ima ih koje ne vole svoje mate­rinstvo pa ubijaju porod. Takvima ne priliči ime majka, već čedomorka. Uprljale su dušu i savjest krvlju nevine djece. Taj jauk i plač odliježe i sad hodnicima naših bolnica i rodilišta“ upozorio je mons. Puljić, pozivajući na molitvu za mnoge zavedene žene koje ubijaju dijete u utrobi i ne drže do svog dostojanstva. „Molit ćemo kako bi i one čule nebeski glas opomene i upozorenja: majko, ne ubijaj svoje dijete! Ne daj Zmaju svog roda i poroda!“ rekao je nadbiskup, dodavši da treba pomoći majkama koje se bore ostati na visini majčinskog poziva. „Nema pravog materinstva bez Boga, Marije, vjere, pobožnosti i molitve. Čestite i plemenite majke su snaga obitelji, duša naroda, stožer života i budućnosti. Te majke kleče pred Gospom, najvećom majkom i ženom povijesti i mole blagoslov. Te majke žrtvom, molitvom i uzornim životom hrane djecu i upućuju ih na pravi put. Blago narodu koji ima moralne, dobre i čestite žene. Blago obitelji u kojoj je Marija uzor žene i majke“ poručio je nadbiskup Puljić. Kao primjer uzornih majki, obitelji i redovničke zajednice, nadbiskup je spomenuo bl. Mariju Propetog Petković te je opisao život sv. Ivanke Beretta Molla iz Bergama. Ta je liječnica odlučila roditi četvrto dijete usprkos tumoru na materinici. Nakon poroda je umrla; zaštitnica je trudnica, djece i promicatelja kulture života, a njena je kćer danas istaknuta liječnica. „Djevojke i majke! Budite svjesne svog dostojanstva i postanite ono što vam je u naravi upisano. Ako ste zlorabile ili profanirale svoje materinstvo, nemojte to više činiti! Štovatelji Majke Božje! Volite i častite svoje majke. Molite se za njih kako bi bile svete i velike žene! Muževi, poštujte u ženama njihovo materinsko dostojanstvo! Omogućite im i pomozite biti pobožne i dobre žene i majke!“ poručio je mons. Puljić, potaknuvši sve da budu ispunjeni strahopoštovanjem pred Bogom, životom i vječnošću.