BLAGDAN SRCA ISUSOVA

Blagdan Srca Isusova svečano je proslavljen u istoimenoj župi na Voštarnici u Zadru u petak 1. srpnja, a svečano večernje misno slavlje u župnoj crkvi Srca Isusova predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Što je srce u tijelu, to su kršćani u svijetu, naglasio je nadbiskup, ističući da upravo to govori o važnosti zadaće i poslanja kršćana u svijetu. U Isusovom srcu prebiva punina božanstva, srce je vitalno središte ljudskog bića koje osigurava cirkulaciju krvi. „Srce je osovina i središte koje po krvi raznosi kisik i hranu u sve stanice tijela, izvršavajući tako zadaću i poslanje koje mu je Svevišnji u činu stvaranja odredio. U biblijskoj predaji srce simbolizira unutrašnjeg čovjeka, njegov afektivni život, sjedište inteligencije i mudrosti. Nekome uzeti srce znači učiniti da izgubi nadzor nad sobom. A nekome dati novo srce znači dati novi život: ‘Dat ću vam novo srce, nov duh udahnut ću vas’, piše prorok Ezekijel. Budući da je srce središte života, ono se izjednačuje i sa savješću i simbolizira božansku prisutnost u čovjeku“ rekao je mons. Puljić, upozorivši da se, nažalost, događa i nered u ljudskom srcu, a čovjek se ne osjeća slobodnim jer je ostao bez centra i čvrste uporišne točke. „Srce Isusovo je žarko ognjište ljubavi. Krist je jedini kadar preobraziti nas i učiniti dostojnima poziva na koje nas je pozvao. U biblijskim slikama Boga koji se brine za svoj narod prepoznajemo kao našeg kralja čije će srce na Kalvariji biti probodeno za naše otkupljenje“ rekao je nadbiskup poželjevši da Božje srce bude središte ljudskih srdaca i da kraljuje u čovjeku jer je u njemu sve blago mudrosti i znanja. Nadbiskup Puljić je podsjetio da je papa Benedikt XVI. upravo o svetkovini Srca Isusova 2009. g. proglasio Svećeničku godinu povodom 150. obljetnice smrti arškog župnika Ivana Marije Vianneya. „Koliko su važni svećenici u Crkvi i svijetu najbolje znaju oni koji Crkvi ni njenim službenicima ne žele dobro. Stoga su stranice tiska često ispunjene skandalima koji se odnose na svećenike“ upozorio je mons. Puljić dodavši da je značenje Svećeničke godine i svetkovine Srca Isusova kao dana osobite svećeničke posvete sadržano u tropletu otkrivanja vlastitog identiteta svećenika unutar zajedništva klera umreženog u sakramentalnoj povezanosti s mjesnim ordinarijem. Nadbiskup je podsjetio i na svećenika mučenika Petra Pericu, hrvatskog domoljuba kojeg su partizani s još šestoricom svećenika i pedesetak dubrovačkih intelektualca strijeljali na otočiću Daksi pokraj Dubrovnika u 63. godini života. Uz pjesmu ‘Zdravo Djevo, kraljice Hrvata’, s 19 godina u gimnaziji u Travniku napisao je pjesmu ‘Do nebesa nek se ori’, za posvetu hrvatske mladeži 1900. g., kad se 160 000 hrvatskih mladića i djevojaka posvetilo Srcu Isusovu i pjevalo tu pjesmu kao svoju posvetnicu. Ususret blagdanu Srca Isusova, u toj je zadarskoj župi trodnevnu duhovnu obnovu za mlade i odrasle, dnevno u dva termina, predvodio don Damir Stojić, kojem je to bilo prvo gostovanje u Zadru.