ZLATNI SVEĆENIČKI JUBILEJ MONS. MILIVOJA BOLOBANIĆA

Povodom proslave 50 godina svoga svećeništva, don Milivoj Bolobanić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije i župnik župe Kraljice mira u Zadru, u četvrtak 30. lipnja u dvorani sjemeništa Zmajević u Zadru upriličio je predstavljanje svoje trilogije Razmatranje Božje riječi za vjernike, godina A, B i C, a naslovi knjiga su: ‘Ovce moje slušaju glas moj’, ‘Hrabro samo! Ja sam! Ne bojte se!’ i ‘Bdijte, jer ne znate ni dana ni časa’. Autor ih je zahvalno posvetio trojedinom Bogu i majci Štefici koja je umrla mlada dok je Bolobanić bio dijete, a za života je molila Gospodina da njen sin Milivoj postane svećenik. Sadržaj u knjigama je plod višegodišnjih redovitih don Milivojevih pripema za liturgijska, misna slavlja te su poticaj na sabranost, čitanje zadanog biblijskog teksta, osluškivanje Božje poruke i odjek u pojedincu. Na sabiranje tih razmatranja koja završavaju molitvom Bogu za oživotvorenjem u praksi, don Milivoja su potaknuli vjernici koji ga poznaju kao marljivog župnika u pastoralu s pojedincima i crkvenim zajednicama. To je duhovno štivo preporuka obiteljima, katehetskim i vjeronaučnim skupinama, biblijskim i molitvenim zajednicama, jer se uz meditaciju i koncizna tumačenja vjernici mogu potpunije pripraviti za misu. Priznanje tom pisanom opusu izrazio je predstavljač fra Zvjezdan Linić, poručivši: „Don Milivoj želi da slušanje Božje riječi postane razmatranje; prepoznaj, upij u sebe, identificiraj se, provedi u život. Don Milivoj je posvetio život molitvi i potrebama čovjeka, propovijedajući Riječ Božju i služeći joj. U pisanoj formi darovao je toliko toga što je propovijedao. Osjećam svježinu njegova navještaja i misli“ rekao je fra Zvjezdan, istaknuvši da veličinu i kvalitetu homilije potvrđuje doživljaj, kad pojedinac osobno može doživjeti da se rečeno njega tiče, da je to za ovaj čas. „Tako je Isus propovijedao u Nazaretu, kad je rekao ‘Danas se ispunilo Pismo’. Kad bi nam uspjelo uz misu pomoći vjernicima da dožive ‘Danas se to ispunilo, u mom životu, to je za mene aktualno’. To je homilija – da svećenikovo tumačenje Božje riječi postane tvoje“ istaknuo je fra Zvjezdan. Naglasio je i veličinu činjenice da svećenik za čovjeka moli i bude ljudima molitvena podrška, jer svećenik molitvom može dotaknuti bitno u čovjeku. Liturgičar don Dario Tičić istaknuo je da su od najranijih vremena vjernici na svojim susretima slušali Riječ i primljenu je pretvarali u duhovnu energiju. „Presudnu ulogu u tom procesu ima homilija. Njen je zadatak kanalizirati Riječ u odnosu na konkretni život vjernika i zajednice“ rekao je don Dario, dodavši da u homiliji do izražaja dolazi (ne)sposobnost propovijednika da zaintrigira slušateljstvo, te se može čuti da je netko lijepo propovijedao, ali nitko ne zna što. „Jedino proživljena Riječ može djelovati. Svaka homilija iziskuje napor, ako se ozbiljno shvaća čin. Molitva, razmišljanja, priprava i navještaj nisu jednostavni. Zato je potrebna pomoć odozgor. Homilija nije četvrto čitanje i rijetki je kao takvu prihvaćaju“ rekao je don Dario.

Zlatomisniku je čestitao i zahvalio zadarski nadbiskup Želimir Puljić, rekavši da je don Milivoj godinama tumačio, lomio i obrazlagao tekstove Svetog Pisma. Riječ Božja mu je bila nepresušnim vrelom i učiteljicom nebeske i zemaljske mudrosti. Njegovi su zapisi poticaj poći na izvore i družiti se s Biblijom. „Biblija je čudesna riznica Božje objave i najpouzdanije svjedočanstvo kako čovjeka bez Boga nema. Biblija je živi svjedok prošlosti, učiteljica sadašnjosti i pouzdana voditeljica budućnosti“ rekao je mons. Puljić. Don Milivoju je čestitao i krčki biskup Valter Župan, zahvalivši mu za vjerno i odano služenje Bogu i narodu. Čestitku zlatomisniku poslao je i kardinal Josip Bozanić napisavši: „Jubilej svećeništva povlaštena je prigoda susreta s Bogom koji ljubi, oprašta i nagrađuje. U tom se susretu napori službe i stradanja života gledaju u svjetlu Božje ljubavi i dobrote koju svećenik uvijek iznova prima u daru Krista uskrsloga, trajno prisutnog među nama. Hvala za obilje milosti i darova primljenih tijekom 50 godina odanog služenja u župama i središnjim ustanovama nadbiskupije. Neka Gospodin nagradi Vašu vjernost Crkvi, odanost njenim pastirima i snagom Duha Svetoga jača Vas u radostima i teškoćama života“.

U svečanosti su sudjelovali i sastav Magnificat HKUMST-a Zadar i Apostoli Krvi Kristove čiji su članovi Iva i Jure Čačić s djecom don Milivoju koji je duhovnik te zajednice darovali  sliku Krista raspetoga, autorice Ive Čačić. Pročitana je i pjesma ‘Za otkup svijeta’ koju je za jubilej don Milivoju napisala pjesnikinja Anka Petričević, s. Marija od Presvetog Srca. Don Milivoj je rodom s otoka Oliba, iz drevne glagoljaške župe koja je Zadarskoj nadbiskupiji dala najviše, 176 svećenika, te nadbiskupa Vinka Pulišića. Ovogodišnji zlatomisnici su i Olibljanin don Mihovil Cukar te fra Izak Špralja koji je predvodio nastup svećeničke klape sv. Zoilo. Njen je član i don Milivoj Bolobanić koji će svečano misno slavlje svog zlatomisništva predvoditi u katedrali sv. Stošije u Zadru 3. srpnja u 19,00 sati.