ZAVJETNA SVETKOVINA GOSPE OD ZEČEVA U NINU

„Osjećam da riječ ‘služenje’ iščezava iz suvremenog vokabulara. I što je još gore: ima sve više ljudi koji služenje smatraju nedostojnim ‘oslobođenog čovjeka’ i ’emancipirane žene’. Moramo zato, kao vjernici, biti svjesni opasnosti kako bi kršćanstvo bez znakova zajedništva i ljubavi te bez jasnih dokaza služenja u Marijinom duhu moglo sličiti  zavaravanju sebe i drugih. Jer, po čemu će nas prepoznati naš Učitelj Isus Krist kad dođe suditi svijetu? ‘Bio sam gladan i nahranili ste me, žedan i napojili ste me, umoran i poslužili ste me“ poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi misnog slavlja koje je predvodio na zavjetnu svetkovinu Gospe od Zečeva u župnoj crkvi sv. Anselma u Ninu u ponedjeljak 30. svibnja. U tom središnjem marijanskom svetištu Zadarske nadbiskupije na taj se blagdan tradicionalno okuplja puk iz cijele nadbiskupije. U zajedništvu s tridesetak svećenika mons. Puljić je nakon mise predvodio ophod kroz mjesto s čudotvornim kipom Gospe od Zečeva. Procesija se zaustavila na mjestu kod tzv. Gospine stine u blizini crkve sv. Križa gdje je navješteno evanđelje. Marija nas uči kako se pomaže potrebnima, poručio je nadbiskup, opisavši Marijin susret s rođakinjom Elizabetom kojoj je pomogla u danima trudnoće. „Evanđelist Luka ističe Marijinu žurbu i hitnju da što prije dođe do nje. Kad je anđeo Gabrijel pohodio Mariju, nije joj ništa zapovjedio. Dao joj je samo do znanja da je njena rođakinja Elizabeta trudna. To je Mariji bilo dosta. Ljubav je dosjetljiva. Marija je razumjela da je pozvana biti pri ruci starici Elizabeti“ rekao je nadbiskup, istaknuvši opravdanost isticanja potrebe služenja u izazovnom vremenu jer imamo odgovornu zadaću i važnu ulogu u životu obitelji i Crkve. Obitelj je Crkva u malom, obilježena kategorijom služenja, usmjerena prema svetosti. „Po nama raste i dozrijeva Božje kraljevstvo ljubavi i istine. Marija nam se predstavlja kao model i uzor na tom putu. Papa Pavao VI. ju je opisao kao djevicu koja moli, služi, žrtvuje se i prinosi. U svako doba pritjecala je u pomoć“ istaknuo je nadbiskup potaknuvši obitelji da budu ispunjene duhom zajedništva, služenja i molitvom, kako bi odoljele materijalizmu, ateizmu, potrošačkoj groznici i hedonizmu. Poželio je da žene budu poput pobožne Elizabete spremne skrovito, zauzeto i predano veličati Mariju koja je veličala Boga te da odane žene poput Marije spremno služe, vršeći Božju volju u kući, susjedstvu i na radnom mjestu. „Ima li još ljudi koji služenje drugima smatraju svetim poslom? Ili zavedeni izopačenim ideologijama i lažnom emancipacijom smatraju kako služenje ponižava čovjeka! To je važno naglasiti u kontekstu evanđeoskog izvješća o Marijinom služenju rođakinje Elizabete“ rekao je nadbiskup dodavši da kršćani ne mogu živjeti bez majke. Marija je prisutna na stranicama svetih knjiga ali i u srcima Božjeg naroda. „Marija je srce Crkve i nastavlja s neba svoj materinski suživot s vjernima na zemlji koji se oko nje okupljaju, s pouzdanjem je mole i časte. Crkva je prisutna u Marijinom srcu kao što je Marija nazočna u Crkvi i u njenoj pobožnosti. Na prvim stranicama Biblije Marija je zasjala kao obećana zora palim ljudima. Marija je kroz stoljeća bdjela nad Isusovom zajednicom. Pod njenom zaštitom Crkva se borila protiv brojnih neprijatelja i krivovjerja. Marija majčinski osjeća dramu borbe dobra i zla, svjetla i tame. Crkva Isusovih učenika započela je svoj ovozemni hod s Marijom na Duhove u dvorani Posljednje večere. S Marijom će završiti i svoj hodočasnički put prema eshatonu. Marija je, uz Isusa, u središtu Crkve“ poručio je mons. Puljić.