ZADARSKI NADBISKUP KRSTIO ŠESTO DIJETE U OBITELJI MRŠIĆ: ZADAR-PLOČA

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić u nedjelju 29. svibnja za vrijeme misnog slavlja koje je predvodio u župnoj crkvi sv. Petra u Pločama u Zadru krstio je Veljka, šesto dijete u obitelji Emice i Rade Mršića. Župnik don Gašpar Dodić i nadbiskup Puljić izrazili su radost zbog novog člana župne obitelji i Crkve. Navještaj Isusove prispodobe o sjemenu koje pada na različita tla i rađa različitim plodovima, nadbiskup je tumačio u svjetlu obiteljske stvarnosti ususret prvom nacionalnom susretu hrvatskih katoličkih obitelji. Rekao je da je kršćanski život sjeme koje treba zalijevati, njegovati i čuvati, a obitelj je plodna zemlja ukoliko se njeni članovi međusobno vole, pomažu i ponizno služe jedno drugome. „Obitelj kao plodna zemlja plemenitim i dobrim srcem sluša i prima Riječ, razumije je i rod donosi. Takva obitelj živi od molitve i sakramenata, voli Crkvu i sve što je Božje. Trudi se produbljivati vjeru, biti dobra, strpljiva i velikodušna. Izbjegava teške riječi, uvrede i psovke. Ne dopušta ogovaranja i zlobne kritike na račun Boga i Crkve. Nastoji duhovno rasti i očvrsnuti u vjeri. Blago djeci koja imaju roditelje čvrste u vjeri i stavovima. Sretnih li župa u kojima su očevi i majke spremni dati obrazloženje svojoj djeci i svima koji ih zapitaju za razloge nade u njima. Blago narodu koji se može osloniti na takve obiteljske zajednice, Bogu zahvalne i ponosne što sve svoje mogu povjeriti Kristu“ poručio je mons. Puljić istaknuvši važnost toga da dijete živi u dobrim uvjetima gdje odgoj roditelja ostvaruje ozračje duhovne dubine u kojem dijete prima uzorne poticaje za svoj razvoj od najranijih dana. Kad dijete u obitelji nema dobrih uvjeta, to je poput zrna pokraj puta i na kamenitom tlu – u takvoj obitelji nema duhovne dubine, tu se ne razgovora i ne razmišlja o ozbiljnim pitanjima, nema molitve i bogoslužja. „Tako plitka zemlja svjetovnih, materijalnih i površnih stavova i nazora ne dopušta rasti kršćanskoj i duhovnoj klici. Dogodi li se u obitelji kakva poruga ili kritika na račun vjere i Crkve, Zli odnosi sjeme, a klica kršćanske duhovnosti biva pokopana“ upozorio je mons. Puljić. Opisao je i kakva je obitelj u slici sjemena koje završi u trnju. „Trnje je prekomjerna zabrinutost za ovaj svijet. Ono je slika obiteljskog potrošačkog duha gdje je najvažnije imati, stjecati i posjedovati. U takvom okruženju brzo zamire svijet duhovnih vrlina. Trnje pokazuje i moć zavodljivosti ovozemaljskih interesa, užitka i udobnosti. A kad je sve podložno zaradi, probitku i interesu, u obitelji počinju umirati povjerenje i ljubav“ rekao je nadbiskup upozorivši da sebičnost sve više hvata maha. Djecu sve manje zanima tuđa bol i tuđa nevolja i ne odgaja ih se za darežljivost i pomaganje. Uz dodatni poguban utjecaj loših knjiga, obavijesnih sredstava, sablažnjivih primjera i sumnjivih društava, u takvom trnju klica kršćanske duhovnosti brzo se guši, rekao je nadbiskup. Poželjevši brojno sudjelovanje hrvatskih obitelji na susretu s papom Benediktom XVI., u svjetlu gesla ‘Zajedno u Kristu’, nadbiskup je rekao da se zajedničkim nastojanjem svećenika i obitelji može očekivati da posijano Božje zrnje urodi plodom. „Molimo da sjeme padne po plodnoj i dobroj obiteljskoj njivi kako bi bilo više vjerničkih obitelji koje se mole i slave euharistiju te s ljubavlju i radošću rađaju i odgajaju djecu koja će biti spremna služiti Bogu, Crkvi i narodu“ zaključio je nadbiskup Puljić.