ZAHVALNICA ZA BEATIFIKACIJU IVANA PAVLA II. NA DUHOVE

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić uputio je dopis svim župnim uredima i samostanima u kojem ih poziva na zahvalnicu za beatifikaciju Ivana Pavla II. i za pohod Benedikta XVI. Papa Benedikt XVI. je 1. svibnja proglasio svog predšasnika Ivana Pavla II. blaženim. Stoga je nadbiskup Puljić odredio da se u Zadarskoj nadbiskupiji na Duhove, 12. lipnja, na glavnim misama u župnim i samostanskim crkvama na kraju mise otpjeva ‘Tebe Boga hvalimo’. “Neka to bude izraz naše zahvalnosti Bogu, najprije za dar novog blaženika Ivana Pavla II. koji je 9. lipnja 2003. molio s nama liturgiju Srednjeg časa, te u sjeni naše katedrale i sv. Donata izgovorio nezaboravne riječi blagoslova: ‘Puče hrvatski, Bog te blagoslovio!’ Naš ‘Tebe Boga hvalimo’ neka bude ujedno izraz i naše sinovske zahvalnosti za dar pohoda Svetoga Oca Benedikta XVI. – Petra naših dana, našoj zemlji i narodu, i osobito našim obiteljima. Zahvalni smo Božjoj Providnosti što smo mogli biti suvremenici blaženog Ivana Pavla II. te ove godine osobito doživjeti milost pohoda pape Benedikta XVI.” poručuje mons. Puljić. Papa Benedikt XVI. je odredio da se blagdan novog blaženika, Ivana Pavla II., slavi svake godine 22. listopada. To je dan kad je Ivan Pavao II. počeo svoju papinsku službu, a u nastupnoj homiliji iznio je sažeto svoj program. Tada je uputio riječi koje će ponavljati tijekom svog dugogodišnjeg pontifikata: ‘Ne bojte se. Otvorite širom vrata Kristu. Njegovoj snazi spasenja otvorite granice država, ekonomskih i političkih sustava, široka područja kulture, civilizacije, razvitka’. Benedikt XVI. je prvi papa u povijesti koji je beatificirao svog predšasnika. Rekao je da je Ivan Pavao II. postao blaženim zbog svoje snažne, darežljive i apostolske vjere.