SVJEDOČANSTVA VJERNIKA ZADARSKE NADBISKUPIJE S HODOČAŠĆA U RIMU

Vjernici Zadarske nadbiskupije po povratku iz Rima sa svečanosti beatifikacije Ivana Pavla II. svjedočili su o svom doživljaju tog događaja. S. Mirjam Gadža kao rimska studentica sudjelovala je u misama s papom Ivanom Pavlom II.; pričest je primila iz njegove ruke. Trajno se sjeća mise u papinoj privatnoj kapeli 1986. g. kad je ušla i ugledala papu na koljenima. „Na koljenima čovjek može sve, na koljenima je čovjek najveći. To je moja poruka s ovog hodočašća. Na koljenima crpimo snagu za svakodnevicu, na koljenima mu prinesimo naše poteškoće, radosti, uspjehe i sve što mu je znano bolje nego nama“. Mladen Klanac kao student prvi je put susreo papu sa skupinom njemačkih bogoslova. „Ivan Pavao II. svakoga je pitao odakle je. Pitao je mene ‘Odakle si ti?’. Rekao sam ‘Iz Zadra’. On je odmah znao, ‘Zadar, je li?’. Kaže on ‘Poznaješ li ti nadbiskupa Marijana Oblaka?’ Kažem ‘Da, to je moj biskup’. Kaže ‘A da li znaš da smo mi skupa bili u grupi na Koncilu i da smo puno vremena proveli zajedno?’. Ja kažem ‘Znam i to’. Kaže on ‘A jel’ znaš da smo mi prijatelji?’ Kažem ‘Pa znam i to jer mi je nadbiskup Oblak rekao’. Tako da je papa ulazio u razgovor. To je bio zavod Germanicum et Hungaricum pa su se Nijemci s kojima sam bio čudili kako se sa mnom zadržao više nego s drugima. Pitali su zašto se sa mnom zadržao, mislili su da znam papu“ posvjedočio je Klanac dodavši da je na hodočašću molio i za one koji su se udaljili od Crkve, da se vrate jer ‘mi smo u Crkvi našli život’. „Jedino Crkva daje perspektivu prema vječnosti. Čovjek je zadovoljan kad je u Crkvi i u Božjoj milosti“ rekao je Klanac moleći i za bračne parove; radi u obiteljskom savjetovalištu zadarskog caritasa i svjedoči raspadima obitelji i trpljenjima ljudi. Papi Ivanu Pavlu II. je osobito na srcu bila obitelj te je i utemeljio papinsku akademiju za život. U Rim je hodočastila i Katarina Mustać koja je 2003. g. papi u Zadru dala buket cvijeća a on ju je blagoslovio položivši svoje ruke na njeno lice. „Tada sam još bila mala i nisam shvaćala koliki je to blagoslov, biti kod blaženika kojeg će proglasiti svecem. Tek sad sam svjesna što je to zapravo. Imam vječni blagoslov. Blaženik mi pomaže u svim teškim situacijama jer se molim za njegov zagovor i mogu posvjedočiti da čini čuda u mom životu“ rekla je Mustać. U zadarskom hodočašću sudjelovao je i velik broj bračnih parova. Koliki je papa zagovornik obitelji osvjedočila se Sandra Pupovac. Ona i suprug Ivan bili su se udaljili od Crkve, govoreći da sad u nju idu komunisti koji su ih kao male zapisivali i proganjali. ‘To je bila genijalna izlika za ne ići na misu. Taj period odmaka od Boga je najtužniji i najružniji u našem životu’ rekla je Sandra. Tako je bilo do papine bolesti. Tada su Sandra i Ivan nakon dugogodišnjeg izbivanja zakoračili u crkvu sv. Šime moliti za papu. „Sjećam se da se u toj molitvi za papu u meni rodila silna misao, spoznaja, rečenica ‘Ja ne želim više niti dana bez tebe – bez Boga’. I dogodilo se čudo. Vjerujem da nas je upravo Ivan Pavao II. pozvao i vratio. Na svemu tome, na papinom zagovoru za koji sam sigurna da djeluje, da se kroz njegov zagovor djelatno ostvaruje Božja ljubav i milost, na tome sam silno zahvalna. Najbolje tek slijedi, kad dođemo kući nakon hodočašća. Bogu hvala i slava“ posvjedočila je Sandra. Rimski student je bio i don Mario Sikirić. Kad ga je suradnik Ivana Pavla II. predstavio kao ‘Jugoslavo’, papa mu se okrenuo i ispravio ga rekavši ‘Croato’ te je odmah upitao ‘Kako nadbiskup Oblak?’. Don Mario je rekao kako su mu papini suradnici rekli da je Ivan Pavao II. za vrijeme Domovinskog rata u Molitvu vjernika misa koje je slavio osobito molio za Hrvate, odlučno bi rekao ‘Moramo nešto učiniti za Hrvatsku’. „Jako je volio Hrvatsku i uz poljski, volio je čitati i na hrvatskom jeziku. Hrvatski vjernici koje je susreo u SAD-u koje je pohodio kao poljski nadbiskup govorili su kako je budući papa osobito volio Stepinca doživljavajući ga kao svjetlo, da mu je svojim duhom naš hrvatski blaženik pomogao“ rekao je don Mario. Vjernici Zadarske nadbiskupije organiziranim nadbiskupijskim hodočašćem, između ostalog, htjeli su zahvaliti Bogu za dar tog pape i osobnu odluku Ivana Pavla II. da posjeti Zadar, jer mu je zbog zdravstvenih teškoća bilo savjetovano da se time dodatno ne opterećuje, što je on odbio učiniti te je 9. lipnja 2003. g. u Zadru završio svoj stoti apostolski pohod.