ODRŽAN KRIŽNI PUT MLADIH ZADARSKE NADBISKUPIJE

Tisuću mladih Zadarske nadbiskupije okupilo se u subotu 9. travnja u trosatnoj pobožnosti Križnog puta moleći dionicom od 12 km u zaleđu Zemuničkog dekanata na osobit način za domovinu i hrvatski narod, gdje su uz put vidljive i spomen ploče poginulih branitelja. Križni put je počeo u ckrvi Kraljice mira u Zemuniku a završio u crkvi sv. Nikole u Poličniku. Pod vodstvom svećenika i vjeroučitelja sudionici su razmatrali tekst ‘Otvaranje neba’ u izdanju Ureda za mlade Sisačke biskupije. Time su podržali pripremu susreta mladih u Sisku a molili su  i za dolazak pape u Hrvatsku i njegov susret s mladima. „Čujemo napade na sve što je vrijedno u životu: Boga, Crkvu, vjeru, moral, obitelj. Razmišljajte o sebi i onome što biste htjeli učiniti od svog života“ poručio je mladima don Zdenko Dundović, nadbiskupijski povjerenik za mlade koji je predvodio križni put. Poželio je da križni put bude znak zajedništva i ljubavi prema Bogu i hrvatskom narodu. Na drugoj postaji, lokaciji Gradina kod crkve sv. Kate u Zemuniku, piše se povijest naše nadbiskupije i cijele domovine, rekao je. Baš na tom prostoru vodila se bitka s Turcima u obrani vjere i ljubavi prema Bogu i narodu. Mnogi su na tom mjestu položili svoje živote. „I mi molimo za hrvatski narod i domovinu, da nam Bog da ljubavi i mudrosti da možemo živjeti u miru, da mladi u svojoj zemlji grade budućnost svojih obitelji“ poručio je don Zdenko, želeći kod mladih posvijestiti osjetljivost za pripadnost svom narodu, ljubav prema domovini i vojnicima koji su darovali svoj život i onima koji su živi. „Vidimo kako je sve poremećeno i obezvrijeđuje se. Tim hodom i križnim putem želimo kod mladeži potaknuti temeljni ljudski osjećaj zahvalnosti i ljubavi za nešto što ti je netko učinio. A ima li ljepšeg od križnog puta i onoga što je Isus za nas učinio, darovao svoj život do krvi. To su učinili i mnogi u našoj zemlji. Pitanje je samo da li mi to više uopće cijenimo i prepoznajemo“ rekao je don Zdenko. Pobožnost križnog puta u kojem su sudjelovali i stariji održao se nekadašnjom prvom crtom obrane u Domovinskom ratu. U prekrasnoj prirodi bujnog zelenila, iznova zasađenih voćnjaka i maslinika, ima obnovljenih ali i tragova oštećenih kuća. „S jedne strane je bila Hrvatska vojska a s druge srbijanski agresor. Tu se svaki dan pucalo, ginulo i gledalo smrti u oči. Rane su još vidljive. Neki od ovih mladih tada nisu bili ni rođeni. Kad čovjek to vidi, može u svom srcu pobuditi i osjećaj molitve za mir. Za to želimo moliti“ rekao je don Zdenko. U Poličniku je zahvalio svima za sudjelovanje u križnom putu koji se održao nedavno asfaltiranom cestom od Donjeg Zemunika, preko Goleša, Gornjeg Zemunika i Suhovara do Poličnika, putem koji nije frekventan te su mladi neometano razmatrali muku našeg Gospodina i aktualizirali je za svoj životni hod.