SUSRET MINISTRANATA ZADARSKE NADBISKUPIJE U SJEMENIŠTU ‘ZMAJEVIĆ’

Dvodnevni susret ministranata iz župa Zadarske nadbiskupije koji su vikend proveli u Nadbiskupskom sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru završen je u subotu 9. travnja. To je drugi ciklus vikend susreta ministranata koji je održan i 1./2 travnja, a u dva vikenda okupio je 90 ministranata sedmog i osmog razreda iz nadbiskupije. Mladi su sudjelovali u pobožnosti križnog puta koju su predvodili sjemeništarci, a ministranti su paljenjem svijeća oblikovali križ na igralištu sjemeništa. Sudjelovali su I u misnom slavlju koju je u sjemenišnoj kapeli predvodio duhovnik sjemeništa don Stanislav Wielinski. Gledali su i film i sudjelovali u sportskim aktivnostima. Rektor sjemeništa don Čedomil Šupraha govorio je ministrantima o životu u sjemeništu, aktivnostima i dnevnom rasporedu; prefekt Roland Jelić predstavio je Klasičnu gimnaziju Ivan Pavao II. koju pohađaju sjemeništarci a duhovnik Wielinski je govorio o pozivu, kako se zadobiva i gaji poziv. Predstavio je i razvoj svog poziva rekavši da se on rađa u obitelji; usporedio je poziv s klicom; obitelj tu klicu zalijeva i treba ga njegovati. Sjemeništarci su izveli i predstavu o životu bl. Alojzija Stepinca, a razvoj svog zvanja posvjedočili su sjemeništarci Ivan Jordan i Kristijan Perković. Cilj tih susreta je zajedništvo, promocija života u sjemeništu i poticaj ministrantima pred upis u srednju školu na razmišljanje o vlastitom pozivu. Novost tog susreta je da su u njemu prvi put sudjelovali i roditelji ministranata.  Obitelj je temelj svakog poziva i dobro je da roditelji vide gdje djeca odlaze, da dožive ambijent i život u sjemeništu. Ministrante je najviše zanimalo kako su sjemeništarci osjetili poziv o čemu su oni rado govorili tragom papinog poticaja da svjedočanstvo pobuđuje poziv. Roditelji su izrazili zadovoljstvo susretom rekavši da bi se trebali i češće održavati, a radost i zanimanje ministranata potvrđuje to da su oni prvi svoje župnike pitali kad će biti takav susret u sjemeništu.