NADBISKUP POHODIO ŽUPU SRCA ISUSOVA U ZADRU

Na poziv fra Veselka Grubišića, župnika župe Srca Isusova na Voštarnici u Zadru, jedne od najvećih župa u Zadarskoj nadbiskupiji, zadarski nadbiskup Želimir Puljić pohodio je na prvu korizmenu nedjelju 13. ožujka tu župu predvodeći podnevno misno slavlje koje u velikom broju na osobit način okuplja mlade. U homiliji je mons. Puljić rekao da su prvi ljudi sagriješili jer su povjerovali napa­sniku, popustili svojoj radoznalosti, iznevjerili se Bogu. „Nije Bog njih napustio, nego oni njega. A Isus je pobijedio snagom vjernosti Ocu nebeskom i njegovoj Riječi: Pisano je! Glad, ponos ni želja za vladanjem nisu ga mogli rastaviti od ljubavi Očeve“ rekao je nadbiskup dodavši da je đavao lukav, drzak, zloban i uporan. Usudio se napastovati i Božjeg Sina Isusa. Čitanja prve korizmene nedjelje govore o dva teška ispita u kojima je ‘ispitivač’ napasnik, đavao, sotona. „A na ispitu, kušnji su naši praroditelji i Isus, Sin Božji. Tekstovi govore i o rezultatima tih ispita. Praroditelji su pali, ne samo na godinu, nego za vječnost. Isus je položio s odličnim uspjehom. Dok se Isus priprema na važnu zadaću 40-dnevnim postom, napasnik mu se obraća prijateljski. Isusu koji je ogladnio, savjetuje neka jednom svojom rječju učini da kamen postane kruhom. Kako je samo aktualna ta napast i za suvremenog čovjeka koji je, nažalost, sve podredio ovozemaljskom kruhu i zaradi, a zaboravio na duhovnu hranu koju mu Crkva nudi u Božjoj Riječi, molitvi, euharistiji i sakramentalnom životu. Čovjek nije samo tijelo s tjele­snim prohtjevima i potrebama, nego i duh kojem je dužnost gospodariti tijelom i hraniti se i duhovnom hranom“ poručio je nadbiskup Puljić, istaknuvši kako se napasnik ne umara. Kad ne ide glađu, nada se da će uspjeti preko ponosa, ambicije, želje da se istak­ne. Zato mu đavao zadaje drugi ‘zadatak’: napravi nešto što nitko ne može. Svi će ti se diviti, dapače vjerovat će da si Sin Božji. „Napasnik posta­je sve drskiji, pa kod treće kušnje s visoke gore pokazuje kraljevstva svijeta i sve to obećava dati Isusu, ako mu se ničice pokloni. Pri tomu se služi bestidnom laži da će mu dati nešto što uopće nije njegovo. Isus je miran i kod te kušnje. Ne upušta se u raspravu ili dokazivanje čije je to što mu nudi. Prekida raspravu i ener­gično izjavljuje: ‘Odlazi, Sotono!“ rekao je mons. Puljić upozorivši: „Ne zaboravljajmo kako i nas napasnik neće zaobići. Pristupit će nam upravo s one strane gdje smo najranji­viji. A u svakom našem grijehu odigrava se isti scenarij. Zavedeni svojom pameću želimo nešto bez Boga ili mimo Boga. Kad učinimo grijeh ostajemo ogoljeni. Kad smo sami, gubimo; no kad smo s Bogom, pobjeđujemo“.