Svetkovina Duhova u Zadru

11617Crkva raste po novim potvrđenicima i mladima s kojima smo na putu, poručio je na svetkovinu Duhova u nedjelju 31. svibnja zadarski nadbiskup Ivan Prenđa, predvodeći svečano misno slavlje u katedrali Sv. Stošije u Zadru kad je podijelio sakrament potvrde mladima zadarskih župa iz katedrale sv. Stošije, sv. Šime i sv. Šimuna i Jude Tadeja. Pozivajući na molitvu da ih Gospodin uzdrži u vjeri otaca i Katoličke Crkve, nadbiskup ih je potaknuo da ustraju i ne boje se biti Kristovi svjedoci. Na pitanja što se čini tim sakramentom, zašto tolike pripreme i briga župnika u okupljanju mladih na dvogodišnju katehezu, svetkovina Duhova daje odgovor, rekao je nadbiskup, ohrabrivši krizmanike da će ih u njihovom sazrijevanju i suočavanju s pitanjima na koja im stariji i ne znaju uvijek odgovoriti, Duh Sveti opečatiti i biti njihov suputnik. On na njih računa i trebaju mu uzvratiti suradnjom. “U svojoj slobodi izaberite suradnju s Duhom Svetim. Mora se rascvjetati i rasploditi to što Bog postavlja u vas, da osjetite Božju blizinu i milinu. Niste nešto ‘obavili’. Ovaj ‘završetak’ je novi početak, temelj daljnjih činova – nastaviti kršćanskim životom tako da ćete shvatiti mjesto sakramenata i molitve u svom životu. To što primate shvatite kao završetak gradnje svog temelja. A temelji pretpostavljaju nastavak gradnje”, istaknuo je mons. Prenđa, poručivši da je dolazak Duha Svetoga važan događaj Crkve. Apostoli su očekivali i pripremali se u molitvi s Marijom čekajući važan događaj svog života i života zajednice u kojoj ih je Bog postavio da budu njeni voditelji. “To je početak nove stvarnosti u svijetu. U tom događaju Bog je htio obdariti svoju Crkvu i dati joj zadatak da krene u svijet”, rekao je mons. Prenđa, istaknuvši da je taj događaj bio presudan za prvu Crkvu, ali i za sve nas. Nadbiskup je krizmanicima osobito poželio darove znanja i jakosti. “Bog želi da razlikujete dobro i zlo. To je jako važno, jer toliko toga izgleda privlačno i zamamno, ali nije dobro”, upozorio je, dodavši da se dobro od zla razlikuje po plodovima. Zlo uništava, ponizuje u osobi čovjeka i Božju sliku, pod krilaticom ‘Uzmi što ti život daje’. Jakost je potrebna za ustrajnost u kušnjama; ne pokolebati se usred riječi da si slabić, svi tako rade i da si zaostao ako živiš kršćanski kreposno. Ne treba se ni osvrtati na ljudske obzire. Nadbiskup je potaknuo mlade i na međusobno poštovanje jer nitko nije stvar kojom se netko može poslužiti i odbaciti je kao krpu. “Vi ste hram Božji, nosite cijeli svijet u sebi. Poštujte svoj život, tijelo, budite odgovorni prema tim darovima. U tome trebate podršku Crkve i roditelja”, poručio je mons. Prenđa mladima. Obratio se i roditeljima pitanjem jesu li svjesni koliko od njihovog životnog stava ovisi put djece koja ih gledaju te ih je potaknuo na podršku dobrim primjerom i molitvom. “I onda kad ne vidite da su odrasli autentični kršćani, otkrijte Krista. Njegov duh će vas voditi k njemu. Osluškujte ga, prepoznajte i znajte se opredijeliti. Neka vas Duh Sveti vodi da budete uporište svojoj Crkvi za novo svjedočanstvo i nada svom narodu”, zaključio je mons. Prenđa u obraćanju krizmanicima.