KONCERT „TISUĆU GLASOVA BOŽIĆU“ U ZADRU

Želja zadarske nadbiskupije, organizatora koncerta „Tisuću glasova Božiću“ da ta središnja glazbena božićna manifestacija u Zadru bude u obiteljskom ozračju u cijelosti se ostvarila. Dvanaestu godinu zaredom, ali prvi put u velikoj sportskoj dvorani Krešmira Ćosića na Višnjiku, u utorak 28. prosinca velebnu dvoranu do posljednjeg mjesta ispunilo je pet tisuća posjetitelja, pred kojima je u različitim glazbenim skupinama nastupilo osam stotina izvođača. To su: Zbor Ivana Pavla II. kojeg čini 18 župnih zborova pod ravnanjem Žana Morovića i u orguljaškoj pratnji Dragana Pejića, Anđela Ćurković Petković i Josip Mihatov, ujedno i likovi Marije i Josipa u prizoru živih jaslica otvorili su svečanost Marijinom uspavankom. Osobitu radost izazvala je razigranost i raspjevanost djece iz vrtića Radost i Sunce pod vodstvom s. Klare Puljić koji su izveli Visom leteć i Djetešce nam se rodilo. Pučku tradiciju božićnog čestitanja izvrsno su uprizorili Djeca kolendari Kali čija je izvedba „Na dobro vam došla badnja večer“ u narodnoj nošnji i interpretaciji poput baka i djedova izazvala višestruke aplauze publike. Božićnu tradiciju predstavili su i KUD-ovi Nevijana – Neviđane i Gradina – Polača, dječja folklorna skupina Ražanac, Pučki crkveni pjevači Sali, muške klape Pakoštane, Bibinje, Kondura iz Nina, Vir, sv. Nikola biskup iz Crnog, Težaci – Paljuv, Cantus, a klapa Kadena je izvela „Dubrovačko kolendavanje“. Nastupili su i Muški katedralni zbor sv. Stošije, Branimir Buturić, Ivan Dražović, Ićo Sikirić, Amenda Stošić, Zoran Jelenković, Marinko Rušev Bepo, Albino Pino Kotlar, Mihovil Modrinić, Zbor mladih Magnificat Bibinje, Vokalni sastav Udruge katoličkih medicinskih sestara i tehničara Zadar, ženke klape Libar iz Privlake, Kulina-Vlašić i Barufa, Katolička karizmatska zajednica Apostoli Krvi Kristove i svećenička klapa sv. Zoilo. Pokrovitelji koncerta su Grad Zadar i Zadarska županija, a sponzor OTP banka. Umjetnički ravnatelj koncerta je Žan Morović, scenograf Darko Petković, a u želji da to bude svečanost božićne pjesme i riječi redateljica Milena Dundov je između pjesama čitala misli iz hrvatske božićne lirike. „Lijepo, pobožno i sadržajno. Vjerujem da će svatko sanjati tu večer i čuti u svojoj duši prekrasne glasove koje smo čuli“ rekao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić srdačno zahvalivši izvođačima i publici na veličanstvenom odazivu koja je došla u zajedništvu podijeliti radost Božića. „To je prva obiteljska svečanost i druženje u zadarskoj nadbiskupiji ususret susretu s papom Benediktom XVI. u Zagrebu. Zato ću poslati brzojav Svetom Ocu i reći da smo se počeli pripremati za nacionalni susret obitelji u Zagrebu“ poručio je mons. Puljić i najavio još jedan veliki obiteljski susret, na otvorenom, u župi sv. Mihovila u Vrani, uz podršku i nadbiskupijskog Povjerenstva za obitelj. U Vrani se već 2004. god. održao veliki nadbiskupijski susret obitelji, a okoliš župne crkve svojom prostornošću i ambijentom zadovoljava potrebe tako velikog zajedništva. Uz želju za Božjim blagoslovom u novoj godini, mons. Puljić je rekao: „Mislio sam i na mog predšasnika Ivana koji je zdušno podržavao manifestaciju ‘Tisuću glasova Božiću’ i preporučio ga Božjem milosrđu“. Don Milivoj Bolobanić, predsjednik Organizacijskog odbora za pripremu istaknuo je značaj kontinuiteta održavanja tog koncerta duge tradicije, rekavši da je nadbiskupiju u organizaciji vodila želja za kršćanskom, obiteljskom proslavom Božića jer nadbiskupija i jest velika obitelj; ujedno je to i dug djeci, mladima i svim vjernicima zadarske nadbiskupije. Uz svećenstvo i redovništvo, bake i djedove i tisuće roditelja s djecom koja su pjesme pratila veseleći se i igrajući u svojim razigranim krugovima, na koncertu su sudjelovali i zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić i župan Stipe Zrilić.

(Vidi Galeriju: Koncert “Tisuću glasova Božiću, 28. 12. 2010.)