BLAGDAN SV. OBITELJI U KATEDRALI

Na blagdan Svete Obitelji u nedjelju 26. prosinca svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Ta misa tradicionalno okuplja članove udruge ‘Zajednica obitelji s četvero i više djece – Zadar’. Uz obiteljski koncert ‘Tisuću glasova Božiću’ 28. prosinca na Višnjiku, nadbiskup je ta dva obiteljska susreta smjestio u kontekst daljnje priprave zadarske nadbiskupije za susret sa Svetim Ocem u Zagrebu. „Crkva drži svojom bitnom zadaćom služiti obitelji, jer ona je oduvijek smatrana kućnom Crkvom“ poručio je mons. Puljić, istaknuvši kako je normalno da dijete ima obitelj u kojoj raste, uči i napreduje. Obitelj je njegovo obzorje preko kojeg umrežuje odnose s drugim ljudima i obiteljima, a i Božji Sin, Isus Krist, svojim utjelovljenjem i dolaskom u obitelj sjedinio se sa svakim čovjekom i sa svakom obitelji. Velik dio života proveo je u obitelji u nazaretskoj skrovitosti, gdje je poslušan Josipu i Mariji rastao, jačao se, napunjao mudrošću i milošću Božjom. Nadbiskup Puljić je podsjetio na misli Pavla VI. koji je na hodočašću u Svetu Zemlju 1964. g. u Nazaretu opisao što Nazaret znači i što Sveta Obitelj iz Nazareta poučava: „Nazaret nas najprije uči šutjeti. O kad bi u nama ojača­la cijena šutnje, tog divnog i tako potrebnog svojstva duše, u vrijeme ovog uznemirenog života, u doba toli­ke vike, galame i buke. O nazaretska šutnjo, nauči nas da budemo učvršćeni u dobrim mislima, zaokupljeni nutarnjim nadahnućima, da budemo pripravni slušati Božje savjete i upute istinskih učitelja. Nazaret nas uči koliko je potrebno spremati se, učiti, razmatrati, skrovito živjeti i mo­liti u tajnosti koju vidi samo Bog. Nazaret nas podsjeća što je obitelj: ona je zajed­ništvo osoba i zajedništvo ljubavi; ona je sveto i nepovredivo vlasništvo obitelji; ona nas poučava kako obitelj ne može ništa drugo zamijeniti; neka nas nauči koja je prirodna uloga obitelji u društvenom poretku. U svetom gradu Nazraetu upoznajemo obvezu rada. U kući drvodjelčeva Sina shvaćamo otkupiteljski za­kon ljudskog rada i želimo obnoviti dosto­janstvo rada“.

Mons. Puljić je poželio da vrijeme priprave za nacionalni susret hrvatskih obitelji u Zagrebu bude prigoda obnoviti i produbiti obećanja vjenčanja dana pred Bogom i ljudima. Potaknuo je i da se ne zaboravi one koji su doživjeli obiteljski brodolom. „Neka sve obitelji osjete kako su zagrljene molitvenom ljubavlju i brigom svoje braće i sestara. Neka vas Sveta Obitelj prati svojim moćnim zagovorom, da ostvarite građansko i crkveno poslanje što ste ga prihvatili činom sklapanja ženidbenog saveza. U tomu će vas pratiti moja naklonost, podrška i žarka molitva novorođenom Isusu“ poručio je nadbiskup obiteljima. Podsjetio je da je 2001. g. Ivan Pavao II. na čast oltara uzdigao prvi bračni par u povijesti Crkve: Mariju i Alojzija Beltrame Quattrocchi. Živjeli su jednostavno i skromno. O odgoju svoje djece Marija je rekla: ‘Nastojali smo sačuvati njihove svježe duše od utjecaja Zloga. Poticali smo neka se raduju životu, hrane euharistijom, uživaju u ljepoti Božje prirode, sastaju se u zdravom društvu, vole svoju domovinu i poznaju vjeru. To smo im pokušali dati i prenijeti’. „Divan mali katekizam supružnika koji su ostvarili svoje obiteljsko zvanje. Preko njih Crkva potiče očeve i majke da s radošću rađaju i odgajaju djecu koja će biti spremna služiti Bogu, Crkvi i narodu“ rekao je mons. Puljić poželjevši očevima i majkama pomoć zagovora i primjera tog blaženog para da ostanu vjerni u ljubavi, postojani u molitvi, gorljivi u apostolatu i dobrotvornosti. „Neka svi članovi naših obitelji riječju i primjerom svjedoče vjeru kako bi u trajnom zajedništvu Katoličke Crkve uživali obilje Božjeg blagoslova, zdravlja, sloge i mira“ zaključio je zadarski nadbiskup.